Pişirme süreniz doldu TAMAM
EKMEK TARİFLERİ

Kepek Ekmeği Tarifi

Kepek ekmeği, beyaz ekmeğe göre daha sağlıklı. Bu nedenle kilo vermek isteyen ya da formda kalmak isteyenler için bu tarif kaçınılmaz!

  • ios-clock-outline 1 saat 50 dk
  • 8 kişi bu tarifi tamamladı
Kepek Ekmeği

Tarife Başlamadan Önce

Ekmeğin, buğday ve benzeri tahılların gıda olarak kullanılmaya başlanması ve daha sonra tarımı ile Ortadoğu'da, özellikle Urfa, Şam, Kudüs arası bölgede ortaya çıktığı tahmin edilebilir. İlk zamanlarda ekmek yapmak için, iyice kızdırılmış yassı taşlar kullanılıyor, bunlarla bir çeşit peksimet pişiriliyordu. İlk zamanlar tahıl hafif çillendirilip elde olan başka tohumlarla birlikte kullanılırdı. Ekmek pişirmek için zamanla tuğladan veya topraktan ısıtılabilir yüzeyler, küçük, ateşte kızdırılmış çömleğe benzer kaplar, sonra da fırınlar, tandırlar, ve sacayak üstünde metal sac icat edildi. Evde ekmek yapımı son zamanlarda çok yaygınlaştı ve bunun için çeşit çeşit tarifler var... Peki kepek ekmeği nasıl yapılıyor? O halde tarifimize geçelim...


Kepek Ekmeği Malzemeleri

Kepek Ekmeği Yapılışı

Kepek Ekmeği Nasıl Yapılır?

Bir kaba yarım su bardağı ılık su,  2 tatlı kaşığı kuru maya ve 2 tatlı kaşığı toz şeker koyup 5 dakika bekletiyoruz. Üzerine 5 su bardağı kepekli un, 1 tatlı kaşığı tuz ve 2 su bardağı ılık su, 2 yemek kaşığı zeytinyağı koyup yoğuruyoruz. Un az gelirse ele yapışmayacak şekilde un ilave ediyoruz.

Bir kaba hamuru koyup üzerini nemli bir bez ile örterek 1 saat bekletiyoruz.

Hamuru çıkartıp tezgaha biraz kepekli un serpiyoruz ve hamuru rulo yapıp ikiye bölüyoruz. Yağladığımız iki ayrı baton kalıba hamurları yerleştiriyoruz ve üzerine biraz kepekli un serpip 40 dakika daha bekletiyoruz.

Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında 15 dakika pişirdikten sonra fırının derecesini 190 dereceye düşürüp 45 dakika pişiriyoruz.