Kışlık Börülce

Kışlık Börülce Tarifi

Yazın taze börülce ile nefis yemekler yapıyoruz. Ancak kışın börülce bulamıyoruz. Bu tarifle artık kışın da taze börülce yiyebileceğiz.

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
35 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Mineral zengini olan Börülce, özellikle sodyum, iyot, magnezyum, demir, A-B12-C vitaminleri ve lif bakımından oldukça zengindir. Tuzlu sularda yetiştiği için tüm minerallerin en saf halini bünyesinde barındırır. Tıbbi açıdan da faydalı besinler kategorisinde, ilk sıralarda yer almaktadır. Deniz börülcesi tek başına milyonlarca insanı besleyebilir. ama ne yazık ki potansiyelinden hala daha tam olarak yararlanabildiğimiz söylenemez.

İnsan vücuduna yararları oldukça fazladır. Börülcenin içeriğinde bulunan çinko hamilelik döneminde fetüsün gelişiminde büyük katkı sağlıyor. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
Haricen kullanıldığında ağrıları dindirir, yanıkları iyileştirir. Regli dönemlerinde tüketildiğinde kansızlık oluşmasını engeller. Hücrelerin yenilenmesini ve hücre hasarlarının onarılmasını sağlar. Lif bakımından zengin olması sebebiyle sindirim sistemi dostudur. Kötü kolesterolü düşürür. Kan şekerini dengeler. Mesane taşlarının düşmesine yardımcı olur. Vücuttaki fazla yağları atmaya yardımcı olur. Ayaklardaki şişlikleri indirir. 

Her yıl kışa hazırlanırken hemen hepimiz Kışlık Bezelye, Kışlık Ayşekadın veya Kışlık Bamya hazırlarız. Bugünkü tarifimizde Kışlık Börülce. Şimdiden ellerinize sağlık…
 


Kışlık Börülce Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 kilo börülce
  • 3 tane domates
  • Buzdolabı poşeti

Kışlık Börülce Tarifi Nasıl Yapılır?

1 kilo taze börülceyi yıkayıp ayıklıyoruz. Bir tencereye 3 tane kabukları soyulmuş domatesi küp doğruyoruz. Ayıkladığımız ve ikiye böldüğümüz börülceleri atıp kapağını kapatıyoruz. Biraz sararınca ocaktan alıp soğumaya bırakıyoruz. Soğuyunca buzdolabı torbasına doldurup dondurucuya koyuyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 2530 üye,
  • 1711 tarif,
  • 876 makale
Şimdi ücretsiz katıl