DİĞER TARİFLER

Kışlık Börülce Tarifi

Yazın taze börülce ile nefis yemekler yapıyoruz. Ancak kışın börülce bulamıyoruz. Bu tarifle artık kışın da taze börülce yiyebileceğiz.

  • ios-clock-outline 35 dk
  • 10 kişi bu tarifi tamamladı
Kışlık Börülce

Tarife Başlamadan Önce

Mineral zengini olan Börülce, özellikle sodyum, iyot, magnezyum, demir, A-B12-C vitaminleri ve lif bakımından oldukça zengindir. Tuzlu sularda yetiştiği için tüm minerallerin en saf halini bünyesinde barındırır. Tıbbi açıdan da faydalı besinler kategorisinde, ilk sıralarda yer almaktadır. Deniz börülcesi tek başına milyonlarca insanı besleyebilir. ama ne yazık ki potansiyelinden hala daha tam olarak yararlanabildiğimiz söylenemez.

İnsan vücuduna yararları oldukça fazladır. Börülcenin içeriğinde bulunan çinko hamilelik döneminde fetüsün gelişiminde büyük katkı sağlıyor. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
Haricen kullanıldığında ağrıları dindirir, yanıkları iyileştirir. Regli dönemlerinde tüketildiğinde kansızlık oluşmasını engeller. Hücrelerin yenilenmesini ve hücre hasarlarının onarılmasını sağlar. Lif bakımından zengin olması sebebiyle sindirim sistemi dostudur. Kötü kolesterolü düşürür. Kan şekerini dengeler. Mesane taşlarının düşmesine yardımcı olur. Vücuttaki fazla yağları atmaya yardımcı olur. Ayaklardaki şişlikleri indirir. 

Her yıl kışa hazırlanırken hemen hepimiz Kışlık Bezelye, Kışlık Ayşekadın veya Kışlık Bamya hazırlarız. Bugünkü tarifimizde Kışlık Börülce. Şimdiden ellerinize sağlık…
 

Kışlık Börülce Malzemeleri

Kışlık Börülce Yapılışı

Kışlık Börülce Nasıl Yapılır?

1 kilo taze börülceyi yıkayıp ayıklıyoruz. Bir tencereye 3 tane kabukları soyulmuş domatesi küp doğruyoruz. Ayıkladığımız ve ikiye böldüğümüz börülceleri atıp kapağını kapatıyoruz. Biraz sararınca ocaktan alıp soğumaya bırakıyoruz. Soğuyunca buzdolabı torbasına doldurup dondurucuya koyuyoruz.