DİĞER TARİFLER

Kışlık Ayşekadın Tarifi

Yazın taze ayşekadın ile nefis yemekler yapıyoruz. Ancak kışın ayşekadın bulamıyoruz. Bu tarifle artık kışın da taze ayşekadın yiyebileceğiz.

  • ios-clock-outline 45 dk
  • 13 kişi bu tarifi tamamladı
Kışlık Ayşekadın
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Baklagiller familyasının tırmanıcı bitkisi fasulye. Başlıca türleri “ayşekadın” ve “çalı fasulyesi” dir. Bunlar tazeyken tüketilir. Fasulye yurdumuzun hemen hemen her yerinde yetişir. Ancak killi, kumlu, nemli toprakları daha çok sever. Ilık yerlerde iyi yetişen fasulye, kış sıcaklığının 3-4 dereceden aşağıya düşmediği yerlerde sonbaharda ekilir, ürünü ilkbaharda alınır. Daha soğuk yerlerde ise Şubat ayında dikilir ve Haziran ayında toplanır. 

Fasulyenin Faydaları;

*Vücudumuza güç ve enerji vererek, bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir.
*Vücudun gelişimini ve onarımını destekler.
*Kemikleri güçlendirir. 
*Romatizma ve siyatik şikayetlerini azaltır.
*Sinirleri kuvvetlendirir.
*Kalp çarpıntısını giderir.
*Böbrek rahatsızlıklarında etkilidir. Böbrekleri kuvvetlendirir. Fasulye, böbrek kumu ve taşlarını dökmeye yardımcı olur. Merkezi sinir sistemini kuvvetlendirir. 
*Kandaki şeker miktarını düşürerek şeker hastalığına karşı destek sağlar. 
*İçeriğinde bulunan önemli antioksidanlar serbest radikallerle savaşır ve yaşlanmayı yavaşlatır.
*Kemik bozulması ve osteoporozun önlenmesinde hayati görevi olan kalsiyum taze fasulye sayesinde vücuda temin edilmektedir.
*Taze fasulye diyet lifleri içerdiği için kabızlık, hemoroit, ülser ve asit reflü hastalığı gibi sindirim sistemi sorunlarını önleyebilmektedir.
*Taze fasulye bazı özel karotenoidleri bünyesinde barındırdığı için görme ve göz işlevinde bir azalmaya neden olan makula dejenerasyonunu önleyebilmektedir.

Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden Ayşekadın, biz ondan neler neler yapmıyoruz ki? Enfes dillere destan Zeytinyağlı Ayşekadın mı desem, sıcacık şifa kaynağı Salçalı Ayşekadın Çorbası mı desem bilemedim? Bu lezzetleri kışında aynı tazelikle sevdiklerinize hazırlamak için şimdiden kolları sıvıyoruz ve difrizlerimiz de Kışlık Ayşekadın tarifimize yer açıyoruz. Şimdiden ellerinize sağlık...

Kışlık Ayşekadın Malzemeleri

Kışlık Ayşekadın Yapılışı

Kışlık Ayşekadın Nasıl Yapılır?

1 kilo ayşekadını yıkayıp ayıklıyoruz ve ortadan bölüyoruz. Bir tencereye 3 tane kabukları soyulmuş domatesi küp doğruyoruz. Ayşekadınları da üzerine koyuyoruz. Kısık ateşte renkleri sararınca altını kapatıyoruz. Soğuyunca buzdolabı torbasına doldurup dondurucuya koyuyoruz.

İLGİLİ BAŞLIKLAR: