ÇORBA TARİFLERİ

Közlenmiş Domates Çorbası Tarifi

Domates çorbası zaten güzeldir ama közlenmiş domates çorbasını içtiğinizde diğerinden vazgeçebilirsiniz...

  • ios-clock-outline 55 dk
  • 11 kişi bu tarifi tamamladı
Közlenmiş Domates Çorbası
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Ana yurdu Güney ve Orta Amerika olarak bilinen Domates, patlıcangiller familyasından gelmektedir. 

Ülkemizde domatesin gelişi hakkında net bir bilgi yoktur. Ancak tarihçiler ve bilim insanlarının ortaklaşa yürüttükleri çalışmalar sonucunda, Avrupa’da gösterdiği gelişimeye paralel olarak 300 yıllık bir geçmişe sahip olabileceği düşünülmektedir. İlk zamanlar yeşil hali ile tüketilmeye başlandığından Frenk Badıcanı diye adlandırılmış, bu ismi ile de ilgili kayıtlara geçirilmiştir. Lale Devri dönemine denk düşen 1718 - 1730 yıllarında III. Ahmed için vezirlik yapan Damat İbrahim Paşa’ nın 1723 yılında aylık olarak tutmuş olduğu masraf defterleri kayıtlarında domates alındığına dair bilgiler bulunmuştur.

Yurdumuzda bilinen adının yaygınlaşmasında İtalyanların değilde Fransızların, Fransız Levanten ailelerinin ve o yıllarda Fransa’ da eğitim almakta olan Türk öğrenciler ile Türkiye’ de bulunan Fransız öğretmenlerin daha fazla etkisi olduğu kabul görmektedir. Çünkü, domates İtalyanlar tarafından “pomodoro”, çoğul haliyle “pomodori”, Fransızlar tarafından ise “tomate” ve çoğul anlamıyla “tomates” şeklinde isimlendirilmiştir. 

Bugün sizler için eşsiz Domates Çorbası tarifimizi biraz değiştirdik. Bu halini de biz çok sevdik, umarız sizde seversiniz. O halde sözü fazla uzatmadan Közlenmiş Domates Çorbası tarifimiz için buyurun mutfaklara. Şimdiden ellerinize sağlık…

Közlenmiş Domates Çorbası Malzemeleri

Közlenmiş Domates Çorbası Yapılışı

Közlenmiş Domates Çorbası Nasıl Yapılır?

  1. 7 tane domatesin kabuklarını soymadan ortadan ikiye bölüyoruz ve yağlı kağıtlı fırın tepsisine dizip üzerlerine zeytinyağı gezdiriyoruz.
  2. Önceden ısıtılmış fırında 30 dakika pişiriyoruz ve sarımsakları domatesleri fırına verdikten 15 dakika sonra içerisine ilave ediyoruz. Fırından çıkardığımız domateslerin kabuklarını soyuyoruz.
  3. Bir tencerede 1 tane yemeklik doğranmış soğanı yarım çay bardağı sıvı yağ ile kavuruyoruz ve üzerine 2 yemek kaşığı un ekleyip biraz çeviriyoruz. Üzerine 1 yemek kaşığı domates salçası ekliyoruz. Soğanlar pembeleşince fırından çıkarıp ezdiğimiz sarımsakları ilave ediyoruz ve biraz çeviriyoruz. Ardından közlediğimiz domatesleri ve 4 su bardağı sıcak suyu ekliyoruz. Domatesler eriyene kadar karıştırarak pişiriyoruz ve 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı kekik, yarım çay kaşığı karabiber ilave ediyoruz. Ocaktan aldıktan sonra blenderdan geçiriyoruz ve nane yapraklarıyla servis yapıyoruz.