POĞAÇA TARİFLERİ

Kumru Poğaça Tarifi

İzmir kumrusu sevenler için; buram buram İzmir kokan, kumru sandviçleri anımsatan pofuduk pofuduk kumru poğaça tarifi. Denemeyen kalmasın!

  • 8 kişilik
  • ios-clock-outline 30 dk
  • 16 kişi bu tarifi tamamladı
Kumru Poğaça

Tarife Başlamadan Önce

İzmir'de kumruyu fırınlardan sade olarak alabileceğiniz gibi; sokak satıcıları ve tezgâhlardan içerisine domates, turşu, yeşil biber ve izmir tulumu (peynir) konmuş olarak da alabilirsiniz.

Normal İzmir kumrusu ise Bergama tulum peyniri, domates, biber ve (isteğe göre) salatalıktan oluşur. Ekmeğinin bol susamlı olması da bir özelliğidir. Bazı sandviççiler ise sandviç ekmeğinin içerisine hazırlanan bol malzemeli karışık sandviçleri yanlış biçimde kumru olarak adlandırmaktadırlar.

Biz de İzmir kumrusundan esinlenerek İzmir kumru poğaçasını hazırladık. Şimdiden afiyet olsun...

 

Kumru Poğaça Malzemeleri

Pişirme önerisi

İzmir tulumu bulabilirseniz kumru poğaçayı İzmir tulumuyla hazırlamak şanına yakışır. Ancak İzmir tulumu yoksa normal tulum peyniri ya da tulum sevmiyorsanız da lor peyniri ile yapabilirsiniz. İsteğe göre poğaçaları fırına vermeden önce üzerlerine susam serpebilirsiniz. Böylece İzmir kumrusu tadına daha da benzeyecektir.

Kumru Poğaça Yapılışı

Kumru Poğaça Nasıl Yapılır?

1 su bardağı yoğurt, 1 tane yumurta, 1 yumurta akı, 1 su bardağından 2 parmak eksik sıvı yağ, 1 tatlı kaşığı tuz, aldığı kadar un ve 1 tane kabartma tozunu bir kapta yoğuruyoruz. (Hamur elinize yapışmayacak hale gelene kadar) Hamurdan mandalina büyüklüğünde elimize alıyoruz. Silindir şeklinde açıp yağlı kağıtlı tepsiye diziyoruz ve elimizle ortalarını açarak orta kısmına biraz beyaz peynir, 1 dilim domates ve yarım sivri biber koyarak uç kısımlarını kapatıyoruz. Üzerlerine yumurta sarısı sürerek 200 derecede fırınlıyoruz.