TATLI TARİFLERİ

Kuru Üzümlü Tel Kadayıf Tarifi

Ramazan sofralarının vazgeçilmezi tel kadayıfın içine kuru üzüm girince bir başka güzel oluyor. Bu tadı çok seveceğinize eminiz.

  • ios-clock-outline 50 dk
  • 9 kişi bu tarifi tamamladı
Kuru Üzümlü Tel Kadayıf
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Selçuklular dönemine kadar uzanan kadayıfın, “Berayı Hassa” adındaki mutfak defterlerinin kayıtlarında sultanın tercihleri arasında yer aldığı nakledilmiştir. Ağırlıklı olarak Balkanlar, Türkiye ve Ortadoğu ülkelerinde tatlı olarak tüketilir. Arapça’da ki kadife sözcüğünün çoğul halidir Kadayıf. Un ve su ile hazırlanıp, özel kalıplardan ince ince şeritler halinde sıcak saca dökülerek yapılan, kurutulmuş hamurdan üretilen şerbetli tatlıya denmektedir.

18. Yüzyıldan bu yana şöhretinden hiç birşey kaybetmeyen, en güzel ve en geleneksel halleri olan Antep Fıstıklı Tel Kadayıf ve Cevizli Tel Kadayıf harici farklı bir tarifle daha buluşturmak istedik sizleri; Kuru Üzümlü Tel Kadayıf tarifimiz hem çok farklı, hem çok leziz.

Kuru Üzümlü Tel Kadayıf Malzemeleri

Kuru Üzümlü Tel Kadayıf Yapılışı

Kuru Üzümlü Tel Kadayıf Nasıl Yapılır?

Bir küçük tepsinin içerisine 400 gram kadayıfı didikliyoruz. Bir tavada 1 çay bardağı sıvı yağ ile birlikte 2 yemek kaşığı tereyağını erittikten sonra kadayıfların üzerine döküyoruz ve malzemeyi karıştırarak yediriyoruz. Cam fırın kabının altına kadayıfın yarısını yerleştiriyoruz. Üzerine ayrı bir kapta karıştırdığımız  100 gram kuru üzüm ve 1 çay kaşığı tarçını serpiyoruz. Kadayıfların kalanını da üzerine yerleştiriyoruz. 190 derecelik fırında kızarana kadar pişiriyoruz.

Şerbeti için: 4 su bardağı su, 3 su bardağı toz şeker ve 2-3 damla limonu bir tencerede kaynatıyoruz. Şerbetimiz soğudukta sonra kadayıfın üzerine döküyoruz. Afiyet olsun…