TATLI TARİFLERİ

Antep Fıstıklı Tel Kadayıf Tarifi

Çıtır çıtır Antep fıstıklı tel kadayıf tarifi...

  • ios-clock-outline 50 dk
  • 25 kişi bu tarifi tamamladı
Antep Fıstıklı Tel Kadayıf
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

1700’lü yıllardan günümüze süregelen bir şerbetli tatlı Kadayıf. Elenmiş buğday ununa, içme suyu katılması suretiyle hazırlanan hamurun, tekniğine uygun olarak sıcak saca dökülüp pişirilmesi ya da yufka haline getirilerek kesilmesi ve gerektiğinde kızartılması suretiyle elde edilen bir yarı mamül diye de tanımlanabilmektedir.

Ramazan ayı iftar sofralarının vazgeçilmezlerinden biri Cevizli Tel Kadayıf diğeri ise hiç kuşkusuz Antep Fıstıklı Tel Kadayıf. Peki yok mu şöyle ezber bozduran tel kadayıf tarifi derseniz de sizi hemen şöyle alalım; Kuru Üzümlü Tel Kadayıf tarifimize. Bugün sizler için hazırladığımız Antep Fıstıklı Tel Kadayıf tarifi ile sevdiklerinize parmak ısırtacaksınız. Şimdiden ellerinize sağlık.

Antep Fıstıklı Tel Kadayıf Malzemeleri

Antep Fıstıklı Tel Kadayıf Yapılışı

Antep Fıstıklı Tel Kadayıf Nasıl Yapılır?

Bir küçük tepsinin içerisine 400 gram kadayıfı didikliyoruz. Bir tavada 1 çay bardağı sıvı yağ ile birlikte 2 yemek kaşığı tereyağını erittikten sonra kadayıfların üzerine döküyoruz ve malzemeyi karıştırarak yediriyoruz. Cam fırın kabının altına kadayıfın yarısını yerleştiriyoruz. Üzerine 1 su bardağı toz antep fıstığı serpiyoruz. Kadayıfların kalanını da fıstıkların üzerine yerleştiriyoruz. 190 derecelik fırında kızarana kadar pişiriyoruz.

Şerbeti için: 4 su bardağı su, 3 su bardağı toz şeker ve 2-3 damla limonu bir tencerede kaynatıyoruz. Şerbetimiz soğuduktan sonra kadayıfın üzerine döküyoruz.