Kuşkonmaz Çorbası

Kuşkonmaz Çorbası Tarifi

Farklı lezzetleri sofrasına taşımak isteyenler için kuşkonmaz çorbası tarifi...

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
1 Saat

Tarife Başlamadan Önce

Kuşkonmaz, her ne kadar anayurdu kesin olarak bilinmese de yabani olarak ilk görüldüğü yerlerden biri de Anadolu. Anadolu’yu Doğu Akdeniz ve Ortadoğu takip eder. Zambakgiller familyasından gelen kuşkonmaz sebzesine günümüzden binlerce yıl önce Mısırlılar, Romalılar ve Yunalılar oldukça fazla değer verirlermiş. Eski Mısır'da yaygın olarak yetiştirilen kuşkonmaz, tanrılara adanan yiyecekler arasında ilk sıralarda yer alıyormuş. Hatta ve hatta Roma imparatorları, özellikle “kuşkonmaz filoları" oluşturur ve uzak kıyı kentlerinden kuşkonmaz sebzesi toplatırlarmış. Fransa kralı 14. Louis kuşkonmaz sebzesini yetiştirebilmek için özel seralar hazırlatmış. Ülkemizde ise Tanzimat sonrasında tanınmaya başlanmıştır. Atatürk Avrupa'dan tohumunu getirtmiş ve Yalova'daki Devlet Çifliği'nde yetiştirterek, yurtdışından gelen konuklarına ikram etmiştir. Kuşkonmaz Latince adı Asparagus Officinalis olan sulak, ormanlık alanlarda, kumlu ve killi topraklarda yetişebilen yeşil sarımtırak çiçekleri bulunan gövdesi, kökü ve tomurcukları kullanılan bir bitkidir. Yurdumuzda Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde üretimi yapılmaktadır. Kuşkonmaz, Marmaris ve civarında "tilkişen", İzmir ve civarında ise "acı ot" olarak bilinir.

Kuşkonmaz protein açısından zengin fakat kalori ve karbonhidrat bakımından düşük alkalin bir besindir. Aynı zamanda potasyum, folat, vitamin A, C, K ve B vitamini kompleksi açısından mükemmel bir kaynaktır. Diyet lifleri içeren kuşkonmaz niasin, fosfor ve çok düşük sodyum açısından da zengindir. En etkileyici tarafı ise kalsiyum ve magnezyum açısından en ideal sebze olarak bilinmesidir. Antioksidan ve lif içeriği sayesinde kolon kanserinde koruyucu etki gösterir. 

Bugün sizlere nefis Kuşkonmaz Çorbası tarifimizi hazırladık. Bir ara mutlaka Çeşmi Nigar Çorbası tarifimizide denemelisiniz. Şimdiden ellerinize sağlık…


Kuşkonmaz Çorbası Tarifi İçin Malzemeler

  • 8 tane kuşkonmaz
  • 1 tane soğan
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 2 yemek kaşığı un
  • 4 su bardağı su
  • Yarım tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket (200 ml) krema

Kuşkonmaz Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır?

8 tane kuşkonmazın çiçek kısımları kalacak şekilde saplarını soyacak yardımıyla temizliyoruz.  Temizlediğimiz kuşkonmazları yıkayıp çiçek kısımlarını bütün bırakarak saplarını ince ince doğruyoruz. Bir tencereye 1 tane soğanı yemeklik doğrayıp yarım çay bardağı sıvı yağ ile kavuruyoruz.

2 yemek kaşığı un koyup birkaç kere çevirdikten sonra 4 su bardağı su ekliyoruz ve el çırpıcısıyla karıştırarak pişiriyoruz. Kaynayınca altını kısıp kuşkonmazlar iyice yumuşayana kadar pişiriyoruz. Yarım tatlı kaşığı tuz atıp 1 paket (200 ml) krema koyup bir taşım kaynatıyoruz. Afiyet olsun…

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl