Kuşkonmaz Salatası

Kuşkonmaz Salatası Tarifi

Diyetinizi bozmayacak nefis sağlıklı bir salata. Bu kadar faydalı bir bitkinin en güzel hali de tabiki kuşkonmaz salatası...

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
20 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Son zamanların en popüler bitkilerinden biri haline gelen kuşkonmaz, hem sebze hem de süs olarak kullanılan çok yıllıklı bir bitkidir. Kuşkonmaz Latince adı Asparagus Officinalis olan sulak, ormanlık alanlarda, kumlu ve killi topraklarda yetişebilen yeşil sarımtırak çiçekleri bulunan gövdesi, kökü ve tomurcukları kullanılan zambakgillerden olan bir bitkidir aslında.

Mart, Nisan ve Mayıs aylarında tezgahlardaki yerini alan kuşkonmaz, 50 ila 150 santimetre boylarına kadar ulaşan, dik gövdeli ve uçları yapraksı bir bitkidir. Kuşkonmaz içerisinde barındırdığı zengin vitamin ve minareller sayesinde bitkisel bir antibiyotik olarak bilinmektedir.

Kuşkonmaz protein açısından zengin fakat kalori ve karbonhidrat bakımından düşük alkalin bir besindir. Aynı zamanda potasyum, folat, vitamin A, C, K ve B vitamini kompleksi açısından mükemmel bir kaynaktır. Diyet lifleri içeren kuşkonmaz niasin, fosfor ve çok düşük sodyum açısından da zengindir. En etkileyici tarafı ise kalsiyum ve magnezyum açısından en ideal sebze olarak bilinmesidir. Antioksidan ve lif içeriği sayesinde kolon kanserinde koruyucu etki gösterir. Kuşkonmazın 100 gramı 22 kcal kaloridir. 1 porsiyonu 150 grama denk gelen kuşkonmazın 1 porsiyonu için 33 kcal kalori demek mümkündür. Bu kadar faydalı bir bitkinin en güzel hali de tabiki salatası. Çünkü en az kaloriyle en faydalı hali. Şimdiden ellerinize sağlık...


Kuşkonmaz Salatası Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 bağ kuşkonmaz
  • 1 diş sarımsak
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı tuz
  • Yarım limon

Kuşkonmaz Salatası Tarifi Nasıl Yapılır?

Sosu için: Bir kasede 1 diş ezilmiş sarımsak, yarım çay bardağı zeytinyağı, 1 çay kaşığı tuz ve yarım limon suyunu karıştırıyoruz.

Bir bağ kuşkonmazın çiçek kısımları kalacak şekilde saplarını soyacak yardımıyla temizliyoruz. Temizlediğimiz kuşkonmazları yıkayıp bütün halde haşlıyoruz. Haşladıktan sonra bir süzgece alıyoruz ve iyice süzülmesini bekliyoruz. Servis tabağına alarak üzerine hazırladığımız sosu döküyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl