SEBZE YEMEKLERİ

Limonlu Fırın Patates Tarifi

Limonun ekşiliği, sarımsağın nefis lezzeti ve mis gibi muskat baharatıyla çok sağlıklı fırında limonlu patates tarifi...

  • ios-clock-outline 30 dk
  • 13 kişi bu tarifi tamamladı
Limonlu Fırın Patates

Tarife Başlamadan Önce

Patates (Solanum tuberosum), gerçekte patlıcangiller (Solanaceae) ailesinden geliyor ve birçok değişik türleri bulunuyor. Granula, Esmeralda, Selma, Elizabeth, Jigglypuff vb... türleri en çok bilinenlerden. Patatesin anavatanının Güney Amerika olduğu söyleniyor. Öyle ki patates And dağları'nda yabani türler olarak belirmiş ve buradan Kolombiya ve Venezuela'ya oradan da Şili ve kuzey Arjantin'e kadar gelmiştir. En sonunda tüm türler Peru'da ekilmeye başlamıştır. Patates ekimine dair günümüzdeki tek kanıt yaklaşık 7.000 yıl önce Peru'da gerçekleşmiş olmasıdır. Patatesi Avrupa'ya ilk kez İspanyalı bir fatih olan Pedro Cieza de León getirmiştir. İsmini Quechua dilinden alan patates, aynı yıllarda İspanya'da ekilmeye başlandı.
Patatesin ekimi 1540'larda Fransa'da başladı. Patatesi 1590'da ilk olarak botanik literatürüne geçiren İsviçreli botanist Gaspard Bauhin'dir. Ülkemizde Nevşehir ve Niğde illerinde daha çok yetiştiriciliği yapılıyor. Almanya'da ise patatesler, satışa sunulurken cinsi ve özellikleri etikette belirtiliyor. 

Patates beyaz ve pembeye çalan çiçekler açıyor ama yumruları haricinde zehirli bitki olduğunu biliyor musunuz? Aslında bitkinin toprağın altındaki yumruları “patates” olarak bilinir. Patatesi diğer sebzelerden ayıran bir diğer özelliği de patatesin geri dönüşüm sayesinde ortaya çıkmasıdır. Yani; bir tane patates parçasını toprağın altına ekerseniz patatesler toprağın altında çoğalır. Sonuç olarak patates parçasıyla patates ekebiliyorsunuz.

Patates içerisinde sadece nişasta olduğunu düşünmeyin. İçerisinde belli bir oranda protein de barındırıyor. Oranlar ise şöyle; nişasta %20 oranında, protein ise %2'dir. Besin değeri de 90 kaloridir. 

Peki faydalarını biliyor musunuz?

- Mide ve onikiparmak bağırsağı ülserinde yararlıdır.
- Damar şişliğinde faydalıdır.
- Şeker hastalarına faydalıdır.
- Susuzluğu giderir.
- Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur.
- Karaciğer şişliğini de giderir.
- Yanık ve çıbanların ağrılarını geçirir.

Bu kadar faydalı ve ülkemizde bolca üretilen patatesin en sağlıklı halini sizler için hazırladık. O halde Fırında Limonlu Patates tarifine geçelim...  

Limonlu Fırın Patates Malzemeleri

Limonlu Fırın Patates Yapılışı

Limonlu Fırın Patates Nasıl Yapılır?

Bir kaba 4 tane patatesi yarım ay şeklinde doğrayıp üzerine yarım çay bardağı sıvı yağ, 2 yemek kaşığı limon suyu, 1 avuç doğranmış maydanoz, 1 diş rendelenmiş sarımsak, yarım çay kaşığı rendelenmiş muskat ve 1 tatlı kaşığı tuz koyup hepsini harmanlıyoruz ve cam fırın kabına aktararak 200 derecelik fırında kızarana kadar pişiriyoruz.

Sarımsak ya da muskat sevmiyorsanız sade olarak da kızartmadan pişirebileceğiz çok sağlıklı bir tarifimiz daha var. Göz atmak isteyenlere Kolay Patates Tarifi