BÖREK TARİFLERİ

Lor Peynirli Gül Böreği Tarifi

Dünyanın en kolay böreği desek yalan olmaz sanıyoruz. Hem çabuk hem kolay yapabileceğiniz bir börek tarifi arıyorsanız lor peynirli gül böreği imdadınıza yetişiyor!

  • ios-clock-outline 40 dk
  • 9 kişi bu tarifi tamamladı
Lor Peynirli Gül Böreği
yourm yap
5.0
101 paylaşım

Tarife Başlamadan Önce

Lor peyniri, peyniraltı suyunun pıhtılaştırılması ile elde edilen yumuşak kıvamlı bir süt ürünü olup, oldukça kısa ömürlüdür. Tuzlu veya tuzsuz olarak üretilebilir. Peyniraltı suyu deniliyor ancak hangi peniraltı suyu? İşte satın alırken dikkat etmemiz gereken minik sırrı paylaşıyoruz. Lor peynirinin en makbulü ise kaşar peyniri yapımında ortaya çıkan peynir altı suyundan elde edilenidir. Çünkü kaşar yapılırken haşlama sırasında peynir altı suyuna bir miktar süt yağı da geçer bu nedenle daha lezzetli bir lor elde edilmiş olur. 

Ülkemizde oldukça fazla çeşidi mevcuttur. Bunlardan bazıları şu şekildedir; Trakya loru, Antalya loru, Kars loru, Bayburt-Erzurum Göğermiş (kerti) loru bunlardan bazılarıdır. Bayburt-Erzurum loru inek sütünden yapılan civil peyniri ile birlikte hazırlanır. Tuzlanan karışım teneke kutu gibi bir kaba konularak, kabın ağzı hava almayacak şekilde özellikle kül üzerine ters şekilde kapatılır. Bir kaç hafta sonra ise tüketilmeye başlanır. Bu süreçte oluşan küflenme lorun kendine özgü göğermiş (kerti) lora dönüşmüş halidir. Bayburt ve Erzurum yöresinde lor bu şekli ile tüketilmektedir.

Kıymalı Gül Böreği tarifimiz oldukça sevildi. Bugün sizlere Lor Peynirli Gül Böreği tarifimizi hazırlayalım dedik. Öyle leziz oldu ki, haydi doğru mutfaklara :) Şimdiden ellerinize sağlık...

Lor Peynirli Gül Böreği Malzemeleri

Lor Peynirli Gül Böreği Yapılışı

Lor Peynirli Gül Böreği Nasıl Yapılır?

Bir kaba 300 gram lor peynirini koyuyoruz.

Bir kasede 1 tane yumurta çırpıyoruz. Üzerine 2 yemek kaşığı yoğurt ve 1 çay bardağı su, 1 çay bardağı sıvı yağ koyup tekrar çırpıyoruz. 1 tane yufkayı tezgaha bütün şekilde açıyoruz. Hazırladığımız yoğurtlu sostan üzerine gezdiriyoruz. Yufkayı üçgen şekilde 4 eşit parçaya kesiyoruz. Yufkaların uç kısımlarına lor peynirinden 1 yemek kaşığı koyuyoruz. Yanlarından katlayarak ince rulo yaparak gül şeklinde kıvırıyoruz. Bu işlemi kalan 3 yufka için tekrar ediyoruz. Yağlı kağıtlı tepsiye dizip üzerlerine yumurta sarısı sürüyoruz ve çörek otu serpiyoruz. 190 derecelik fırında üzeri kızarana kadar pişiriyoruz. Afiyet olsun…