REÇEL TARİFLERİ

Mandalina Reçeli Tarifi

Pratik ve kolay hazırlanabilecek nefis bir reçel. Peki hem nefis hem tarifi kolay taneli mandalina reçeli nasıl yapılır?

  • ios-clock-outline 1 saat 20 dk
  • 10 kişi bu tarifi tamamladı
Mandalina Reçeli

Tarife Başlamadan Önce

Mandalina içeriğinde yüksek oranda lif, protein, tiamin, piridoksin, sodyum, potasyum, kalsiyum, bakır gibi mineraller ile C ve E vitaminlerini de içerir. Sonbahar ve kış aylarının olmazsa olmaz meyvelerinden olan Mandalina, turunçgiller familyasına aittir.

Mandalina ve Faydaları:

*Vücudun bağışıklık sistemini korur ve güçlendirir. 
*Cildi serbest radikallere karşı korur. Güneşin zararlı ışınlarının neden olduğu zararları gidermesi ile bilinir. 
*Saç dökülmesini engeller. Kırılgan saç yapısının onarılmasında önemli rol üstlenir. 
*Kış aylarında düzenli olarak mandalina meyvesi tüketirseniz soğuk algınlıklarına yakalanma riskiniz neredeyse ortadan kalkar. 
*Yüksek miktarda antioksidanlar içerir.
*Hepatit, Kolesistit, Astım ve Bronşit gibi hastalıklara karşı faydalıdır.
*Mide ve bağırsak florasını temizler.
*Kolesterolü dengeler. Mandalina kolesterol üretimini kısıtlayan Synephrine maddesi üretir. Damar tıkanıklığı riskini azaltır. 
*Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur.
*İdrar söktürücü özelliği vardır.
*Kan basıncını düzenler. Hipertansiyona karşı etkilidir.
*Yüksek orandaki lifli yapısı sayesinde uzun süre tok kalmayı sağlar. Bu sebeple diyet listelerinin olmazsa olmaz meyvelerinden biridir. Kilo vermeye yardımcı olur.
*Mandalinanın karaciğer kanserine karşı çok etkili olduğu bilinmektedir. İçeriğinde bol miktarda bulunan be ceta cryptoxanthin ve C vitamini sayesinde karaciğer kanserine yakalanma riskini düşürür.
*Mandalina yağı kozmetikte oldukça fazla kullanılmaktadır.
*Yağlı ve akne sorunu olan ciltlerde mandalina yağının tedavi edici özelliği bulunur.
*Selülit sorununun giderilmesinde yine mandalina yağı kullanılmaktadır.

Bugün sizlere tıpkı Portakal Reçeli tarifimiz gibi C Vitamini deposu Mandalina Reçeli tarifimizi hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık... 

Mandalina Reçeli Malzemeleri

Püf noktası

Limonu pişmesine yakın sıkıyoruz.

Mandalina Reçeli Yapılışı

Mandalina Reçeli Nasıl Yapılır?

1 kilo mandalinayı yıkayıp bir tencerede yarısına kadar su ekleyerek, kaynayınca suyunu döküyoruz ve yeni su ekleyip tekrar haşlıyoruz. Bu işlemi 3 kere yapıyoruz. (Mandalinanın acısı çıkması için) Daha sonra yarısına kadar su ekleyip tekrar haşlıyoruz. Tenceredeki mandalinalar soğuyunca aynı suyun içerisine mandalinaları kesiyoruz. (Küçükse 2’ye, büyükse 4’e bölebilirsiniz) Üzerine 1 kilo şeker ekleyerek, 1 limon sıkıp kısık ateşte kaynatıyoruz. Reçel tırnağınızdan akmıyorsa pişmiş demektir. :) Afiyet olsun…