Meraklısına Dünyadan Noel Yemekleri

Meraklısına Dünyadan Noel Yemekleri

Dünyanın dört bir yanında çok farklı ve keyifli şekillerde bu önemli an kutlanıyor. Peki ne yiyip ne içiyorlar? İşte tüm bunların cevabı yazımızda...


Aralık ayının son gecesi Ocak ayının ilk sabahıdır Yılbaşı. Kimimiz yılbaşını bir Hristiyan adeti olarak görür. Oysa uzaktan yakından bu dinle bir alakası yoktur. Çünkü Hristiyanlar için önemli olan dini gece 24 Aralık’ı 25 Aralık’a bağlayan gece, yani Hz. İsa’nın doğumunun kutlanması ile oluyor. Her ne kadar Miladi takvime göre yıldönümü olsa da, yılbaşı Hz.İsa’nın doğumu ile ilgili bir şey değil kesinlikle.

Dünyanın hemen hemen her yerinde bir takvim yılının biterek, yeni bir takvim yılının başlaması kutlanmaya değer kabul ediliyor. Ülkeler kendi kültürlerine göre yeni başlayacak yılı, eski senenin son gecesinde farklı usüllerle ve özel yemeklerle kutluyor. 

Bizde dünyanın dört bir yanında yılbaşı sofralarını süsleyen geleneksel yemekler nelermiş bunları merak ettik, araştırdık ve yazımızı derledik.

ABD

ABD için noel yemeklerinin en olması gerekeni sanırız kızılcık sosu. O olmadan yemekleri hep eksik, hep yarımdır. Hatta bazı aileler için noel ve şükran günü yemeklerinde masada bulunması zorunluymuş, varın gerisini siz düşünün artık.


Almanya

O bir kuru meyveler ve marzippan ile doldurulmuş Alman meyveli pastası, adı mı? Stollen…
Bu nefis pasta Almanya’da noel gecesi yeniliyor ve “Christstollen” olarak anılıyor.


Avustralya

Yeni yıl bu ülkede yaza denk geldiği için kutlamaları ve yeme-içmeleri de ona göre tabii. Noel gününün olmazsa olmaz bir tek şeyi var ki oda barbekü. Ayrıca Avustralyalılar için noel kıutlaması deniz ürünleri yenmeden tamamlanmış sayılmıyor.


Brezilya 

Avustralya gibi yeni yıla sıcak giren ülkelerden biri de Brezilya. Adetleri de pek hoş. Yeni yılı karşılarken mutlaka ama mutlaka Mercimek Çorbası veya yemeğini tüketiyorlar. Kültürlerinde ve inançlarında mercimek zenginliği ve bereketi temsil ediyor. 


Çin

Herkes birbirine janjanlı kağıtlara sarılmış elma hediye ediyor. Şaşırdınız değil mi? Ve bu gelenekleri oldukça popüler…Yani nesilden nesile geçiyor.


Danimarka

Risalamande yani bizim için pirinçli puding… Evet yanlış duymadınız. Danimarkalı çoğu aile noel akşamı bu özel pudingi kaşık kaşık tüketmekten zevk alıyor.


İspanya

Noel gecesi masalarında oturan biri vardır ki adı jambon. Yılbaşı gecelerinin geleneksel yiyeceğidir o.


İtalya

Noel yemeklerinde İtalyanların kalbi, panettone ekmeğidir desek abartmış olmayız.


Japonya

Yılbaşı gecesi yemeklerini rengarenk hazırlıyorlar ve hepsi de birbirinden farklı anlamlar taşıyor. Mesela karidesler “uzun yaşamı”, siyah fasulyeler “sağlığı”, tatlı patates “mutluluğu” vb gibi ifade ediyor. Geleneksel yılbaşı yiyeceği ise mochi isimli pirinç kekleri, tabi ki onlarda renkli.


Polonya

Noel gecesi geleneksel yemek başlatıcı görevi pancar çorbasının. Polonya’da borscht olarak adlandırılıyor.


Rusya

Noel akşamı gökyüzünde ilk yıldız belirene kadar birşey yemiyorlar. Ve geleneksel yiyecekleri ise sochivo adında buğday, pirinç, meyve ve tohumlarla servis edilen bir çeşit püre.Yeni bir başlangıcı kutlamak, eski yılı tüm olumsuzluklara karşın sağ salim bitirdiğimiz için Allah’a şükretmek gerektiğine inanıyoruz. Tarifi Kolay ailesi olarak gönlünüzden ne geçiyorsa 2019’da ona kavuşmanızı diliyoruz. Mutlu yıllar…

Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl