ÇORBA TARİFLERİ

Mercimek Çorbası Tarifi

Yaz kış farketmeden severek içtiğimiz kırmızı mercimek ve pirinçle sadece 30 dakikada hazırlanan kolay mercimek çorbası...

  • ios-clock-outline 30 dk
  • 11 kişi bu tarifi tamamladı
Mercimek Çorbası
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Baklagiller familyasının en beyaz çiçekli, kendi küçük ama besin değeri çok büyük, kimi zaman kırmızı, sarı, kimi zaman yeşil olarak karşımıza çıkan yassıca tohum olan Mercimek. Protein açısından çok zengin bir besindir. Eski çağlardan bu yana yetiştirilebilen bir bitki mercimek. Kırmızı, yeşil, sarı ve kahverengi olmak üzere dört çeşidi vardır. Bizler genellikle mutfaklarımızda kırmızı ve yeşil mercimek kullanırız. İlk kez yetiştiği yerler olarak Akdeniz ve Batı Asya ülkeleri gelir. Ülkemizde özellikle İç Anadolu Bölgesi’nde, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, Gaziantep ve Şanlıurfa’da yetiştirilir. Baklagiller familyasında ismi Lens culinaris olarak geçer. Lens cinsi içinde yer alan tüm türler mercek şekilli olduklarından bu tohumların hepsine mercimek denmektedir. Yazlık mercimek ve kışlık mercimek olarak 2 üretimi mevcuttur. Lifli ve bol proteinli bir besin olan mercimek başta B vitamini olmak üzere, demir, kalsiyum, sodyum, bakır, manganez, çinko ve fosfor mineralleri açısından da oldukça zengindir.

En önemli özelliklerinden biri de şüphesiz anne sütünü arttırmasıdır. Anne sütünün besin değerini ve sütün miktarını arttırdığı bilinir. Baklagiller ailesinin bu önemli ferdinin vücudumuza sağladığı yararlar ise say say bitmiyor. Bunlardan bazıları şu şekildedir. Kanı kuvvetlendirir, en çok demir yapıcı gıdadır. Zayıf ve hasta kimselerde kan yapımında yardımcı olur. Sinirleri kuvvetlendirerek yıpranmış sinirleri tedavi eder. Yorucu işlerde çalışan kişiler için enerji kaynağıdır. Bağırsakları yumuşatarak kabızlık sorununu önler. Kan akışını hızlandırır, kalp ve damar sağlığını korur. Hamileyken tüketildiğinde hem bebeğin hem annenin sağlıklı olmasını sağlar. 

Bugün sizler için Mercimek Çorbası tarifimizi hazırladık. Arzu ederseniz bir ara Lahana Çorbası tarifimizi deneyin, parmak yemek garantili :) Şimdiden ellerinize sağlık…

Mercimek Çorbası Malzemeleri

Mercimek Çorbası Yapılışı

Mercimek Çorbası Nasıl Yapılır?

1 su bardağı kırmızı mercimeği ve yarım çay bardağı pirinci ayıklayıp yıkıyoruz. Bir tencerede 1 tane bütün soğanı 3 yemek kaşığı sıvı yağ ile kavuruyoruz. 1 yemek kaşığı salça ve yarım tatlı kaşığı nane, 1 çay kaşığı pul biber atıp karıştırıyoruz. Üzerine mercimeği ve pirinci atıp 3 su bardağı su ekliyoruz. 1 tatlı kaşığı tuz atarak kaynayınca altını kısıp pişmeye bırakıyoruz. *Koyu olursa sıcak su ilave edebilirsiniz.