DOLMA TARİFLERİ

Mısır Yarmalı Karalahana Dolması Tarifi

Bildiğiniz süt mısır yarması karalahana dolması içerisinde en çok Giresun'da kullanılıyor. Biz de Giresun'lu Emine Hanım ile bu tarifi hazırladık. Afiyet olsun...

  • ios-clock-outline 50 dk
  • 10 kişi bu tarifi tamamladı
Mısır Yarmalı Karalahana Dolması

Tarife Başlamadan Önce

Karalahana içeriğinde A, B, C, E vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, potasyum, kükürt, magnezyum, bakır ve demir minerallerini de bulundurmaktadır. Adını suyar duymaz aklımıza hemen Karadeniz Mutfağı gelir. Çünkü Karadeniz’de hemen her evde haftada 2 defa karalahana ile pişen bir yemek mutlaka sofraya konur.

Hem sadece ülkemizde mi meşhur sanıyorsunuz? Artık Amerika’da Milli Karalahana Günü bile var. Eski başkan Obama Şükran günü yemeğinde bu sebzeden salata yapılarak yemeğe başlanmasını uygun bulmuştur. 

Enfeksiyon toplayıcı bir etki yaratarak eklem ağrısı, ateş, deri ile ilgili birçok enfeksiyonun etkilerini azaltmada yardımcı olur. Karalahana, C vitamini ve Beta-karotence zengin mükemmel bir antioksidan besindir. Bu sayede kalp sağlığını korur, kan basıncını düşürür. Ayrıca kanser oluşumunu engelleyerek, stres azaltıcı etkileri de vardır.

Karalahana Dolması tarifimizi bugün farklı hazırlayalım dedik, yemelere doyamadık. Şimdi sıra sizde, Mısır Yarmalı Karalahana Dolması tarifimiz için buyurun mutfaklara. Şimdiden ellerinize sağlık…

Mısır Yarmalı Karalahana Dolması Malzemeleri

Pişirme önerisi

Zamanınız yoksa düdüklü tencerede de pişirebilirsiniz...

Mısır Yarmalı Karalahana Dolması Yapılışı

Mısır Yarmalı Karalahana Dolması Nasıl Yapılır?

2 demet kara lahanayı iyice yıkayıp, saplarını kesiyoruz. Bir tencerede su kaynatıyoruz ve kaynayan suya, üst üste dizdiğimiz kara lahana yapraklarını koyuyoruz. 10 dakika sonra el kevgiriyle kara lahanaları ters düz ediyoruz. 10 dakika sonra ocağı söndürüp yaprakları süzgece alıyoruz.

Bir tencerede 3 tane yemeklik doğranmış soğanı 1 çay bardağı sıvı yağ ile kavuruyoruz. Üzerine 1 su bardağı süt mısır yarması ilave ediyoruz ve biraz çevirdikten sonra 2 su bardağı su ekliyoruz. Tencerenin kapağını kapatarak kısık ateşte pişiriyoruz. Pişmesine yakın üzerine 1 su bardağı pilavlık bulgur ilave ediyoruz. Kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz. Piştikten sonra ocaktan alıyoruz ve içerisine 1 tatlı kaşığı biber salçası, 1 tatlı kaşığı kuru nane, yarım demet ince doğranmış maydanoz, 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı karabiber ilave ederek hepsini harmanlıyoruz.

Haşladığımız kara lahana yapraklarına hazırladığımız harçtan koyarak sarıyoruz ve tencereye diziyoruz. Üzerine 2 yemek kaşığı zeytinyağı gezdiriyoruz. Üzerine çıkana kadar su koyup kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz. Afiyet olsun…