Nedir Bu Siyah Pirinç? Faydaları Nelerdir?

Nedir Bu Siyah Pirinç? Faydaları Nelerdir?

Çin’de ömrü uzattığına inanılan ve yaşam pirinci olarak bilinen siyah pirinç hakkında her şeyi kaleme aldık. Buyursunlar…


Siyah pirinç, son zamanlarda pek çok kişi tarafından araştırılan besinler arasında yer alıyor. Hemen her market rafında bulunan siyah pirinç, daha çok yüksek besin değerine sahip oluşu nedeniyle tercih ediliyor. 

Beyaz pirince oranla daha çok magnezyum içermesi nedeniyle özellikle kemik, sinir dokusu, kasların çalışması ve kalp sağlığı için önemli bir kaynaktır siyah pirinç. Magnezyum hücrelerin enerji üretiminde de kritik bir rol oynar, vücudun enerji düzeyini arttırır,bağışıklık ve sinir sistemini kuvvetlendirir. Siyah pirincin beyaz pirinçten bir diğer farkı ise antioksidan değerinin yüksek oluşu. Bilindiği üzere antioksidanlar, vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirip, yaşlanma belirtilerini azaltmaktadır. Kısıtlı miktarda üretilebilen ve bu nedenle de dünyanın en pahalı pirinçlerinden olan siyah pirinç, bundan binlerce yıl evvel Krallar ve imparatorların pirinciydi. Halkın yemesi kesinlikle yasaktı. Bir rivayete göre işçilerden birisinin siyah pirinci çalarak, başka bir yerde üretimini yaptığı, bunu duyan hükümdarın ise siyah pirinçleri toplatarak imha ettirdiği söylenilir. Hatta bu sebeple tarih sayfalarında siyah pirincin ismi yasaklı pirinç olarak geçmektedir.

Siz hiç Siyah Pirinç Pilavı denediniz mi? Özellikle fındığımsı aroması sayesinde bambaşka bir lezzet deneyimlemiş oluyorsunuz.
 

Siyah Pirinç ve Faydaları

*Siyah pirinç tam bir magnezyum, demir, lif ve mineral deposudur.

*DNA hasarlarının azalmasında etkin rolü vardır.

*Yaşlanmanın olumsuz etkilerini engeller. Yaşlanma karşıtıdır, kırışıklıkları azaltır.

*İçeriğinde bulunan şeker oranının azlığı sebebiyle sık olmamak kaydıyla diyabet hastaları 
da tüketebilmektedir.

 *Lif ve mineral açısından zengin oluşu sayesinde siyah pirinç vejetaryenlerin popüler yemeği olarak kabul ediliyor.

*Siyah pirinç rengini antosianinler, sianidin, 3-0-beta glukositten, aromasını da özellikle asetil pirolinden alan genetiğiyle oynanmamış tamamen doğal ve katkısız bir gıdadır.

Şifalı günler dileriz...

Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl