HAMUR İŞİ TARİFLERİ

Pastırmalı Kaşarlı Küçük Pide Tarifi

Çayın yanına nefis ikramlık. Pastırmalı kaşarlı küçük pidelerle misafirlerinizle ve sevdiklerinizle çayın keyfini çıkartın!

  • ios-clock-outline 45 dk
  • 15 kişi bu tarifi tamamladı
Pastırmalı Kaşarlı Küçük Pide
yourm yap
4.8

Tarife Başlamadan Önce

Tarihi Orta Asya’da yaşamış Hun ve Oğuz Türkleri’ne dayanan pastırma, önemli bir geçmişe sahiptir. Hem savaşçı hem de göçebe bir yaşam tarzına sahip olan Orta Asya Türkleri, at sırtında zaman kaybetmeden ilerlemek ve besinsiz kalmamak için, yanlarına mutlaka tuzlanmış sığır et parçaları ve başka hayvanların et parçalarından alırlardı. Bu etleri de kimi zaman deri kılıfların içinde sıkıştırılmış şekilde, kimi zaman da atın eyerine bağlayıp bacaklarının arasında sıkıştırarak taşırlardı. Çok uzun süren bu seyahatleri esnasında bu sıkıştırılan ve ezilen tuzlu et parçaları bir nevi pastırma halini almaktaydı. Pastırma adı, yapılışı esnasında ki bastırma işleminden gelmektedir. Halk arasında bastırma günümüze gelene kadar evrilip pastırma olmuştur. Kelime anlamı tuz, çemen ve karabiber karışımının et üstüne sürülüp, güneş ya da iste kurutulması sonucu hazırlanan bir tür besin olan pastırmayı şöyle de tanımlamak yanlış olmaz. Çeşitli baharatlar ve sarımsakla hazırlanıp, kurutulduktan sonra servis edilen et yemeği türü. 

Yurdumuzda pastırma, Kayseri şehri ile özdeşleşmiştir. Ve yine yurt genelinde en çok üretim Kayseri’de yapılmaktadır. Onu takiben ise doğu illerimizde yapılıp, tüketilmektedir. İyi ve kaliteli bir pastırma, koyu kırmızı renge sahiptir. Ağıza atıldığında et tadı gelir ve yemesi lezzetlidir. 

Bugün sizlere Pastırmalı Pide’yi aratmayacak bir lezzet hazırladık. Ama şöyle minik minik olanlarından :) Pastırmalı Kaşarlı Küçük Pide tarifimiz lokma lokma lezzet saçıyor. Şimdiden ellerinize sağlık…

Pastırmalı Kaşarlı Küçük Pide Malzemeleri

Püf noktası

Piştikten sonra fırından hemen çıkartırsanız çıtırlığını kaybetmeyecektir.

Pastırmalı Kaşarlı Küçük Pide Yapılışı

Pastırmalı Kaşarlı Küçük Pide Nasıl Yapılır?

Bir kaba 4 su bardağı unu yarım su bardağı süt, yarım su bardağı su, 2 tane yumurta, 1 çay kaşığı toz şeker, 2 yemek kaşığı tereyağı ve 1 tatlı kaşığı tuz koyarak hepsini yoğuruyoruz. Yoğurduğumuz hamura rulo şeklini veriyoruz. Hazırladığımız hamuru dört parmak kalınlığında kesiyoruz. Kestiğimiz hamurları elimizde yuvarlıyoruz ve oklava yardımıyla fincan tabağı büyüklüğünde açıyoruz. Açtığımız hamurların içine küçük küçük doğradığımız pastırmaları (her pideye 1 pastırma) yerleştiriyoruz ve yanlarından kapatıyoruz. Açık kalan yerlerine kaşar rendesi (toplamda hepsine 100 gram kaşar) koyuyoruz. Yağlı kağıtlı fırın tepsisine diziyoruz. Bir kapta 1 yumurta sarısı, yarım çay bardağı süt ve 1 yemek kaşığı sıvı yağı çırpıyoruz ve küçük pidelerin üzerine sürüyoruz. 190 derecelik fırında üzerleri kızarana kadar pişiriyoruz.