KAHVALTILIK TARİFLER

Pastırmalı Yumurta Tarifi

Türk mutfağı kahvaltılarının vazgeçilmezi, sucuklu yumurtanın tek rakibi pastırmalı yumurta tarifi

  • 5 kişilik
  • ios-clock-outline 15 dk
  • 15 kişi bu tarifi tamamladı
Pastırmalı Yumurta
yourm yap
5.0
1 yorum

Tarife Başlamadan Önce

Pastırmanın geçmişi, göçebe yaşayan Orta Asya Türkleri’nin yemek kültürüne dayanır. Hem göçebe olup hem de savaşçı bir yaşam tarzına sahip olan Orta Asya Türkleri, at sırtında zaman kaybetmeden ilerlemek ve besinsiz kalmamak için, yanlarına mutlaka tuzlanmış sığır et parçaları ve başka hayvan eti parçaları alırlardı. Bu etleri de kimi zaman deri kılıfların içinde sıkıştırılmış şekilde, kimi zaman da atın eyerine bağlayıp bacaklarının arasında sıkıştırarak taşırlardı. Bu haftalar boyu süren yolculuklar esnasında bu sıkıştırılan tuzlu et parçaları pastırma halini almaktaydı. Beslenme yönünden bu tuzlanmış et parçaları nam-ı diğer pastırma savaşçılara çok fayda sağlamaktaydı.

Evliya Çelebi seyahatnamesinde pastırmadan şu satırlarla bahsetmiştir; “lahm-ı kadit namı ile şöhret bulan kimyonlu sığır pastırması ve miskli et sucuğu hiçbir yerde yoktur. İstanbul’a hediye olarak gider.”

Geçmişten günümüze pek sevdiğimiz Bazlamasına doyamadığımız pastırma, bugün en pratik hali ile huzurlarınızda; Pastırmalı Yumurta tarifimiz aşırı leziz. Şimdiden ellerinize sağlık…

Pastırmalı Yumurta Malzemeleri

Pastırmalı Yumurta Yapılışı

Pastırmalı Yumurta Nasıl Yapılır?

5 dilim pastırmayı bir tavaya doğruyoruz. Üzerine yarım yemek kaşığı tereyağı, yarım yemek kaşığı sıvı yağ koyup pastırmaları biraz kızartıyoruz. 5 tane yumurta kırıp yarım çay kaşığı tuz serpiyoruz ve üzerine kapak kapatıyoruz. Yumurtalar pişince ocaktan alıyoruz.

İLGİLİ BAŞLIKLAR: