BÖREK TARİFLERİ

Patatesli Muska Böreği Tarifi

Muska böreğini kızartmadan fırında daha sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz. İşte hem yağsız hem çok lezzetli patatesli muska böreği...

  • ios-clock-outline 50 dk
  • 12 kişi bu tarifi tamamladı
Patatesli Muska Böreği

Tarife Başlamadan Önce

Günümüzde patatesin başkenti Peru’dur. En büyük üretici veya tüketici değildir fakat en çok çeşit ve renkte patates bu ülkede bulunur. En büyük üretici de, tüketici de Çin'dir. Çin’i takiben Hindistan, Rusya, Ukrayna, ABD, Almanya, Bangladeş, Fransa, Hollanda, Polonya gelir. Ülkemiz üretiminde 15. sırada yer almaktadır. Orijini Türkiye olmayan nadir bitkilerden biridir patates. Bugün yurdumuzun dört bir köşesinde yetişmesine rağmen özellikle Doğu ve Orta Anadolu Bölgelerimizde önemli üretici durumundadır.

İnsanlığın kurtarıcısı patates, ilk zamanlar hayvan yemi ve esirlere verilen yiyecek olarak yetiştirilip, kullanıldı. Avrupa’da patatesin herkes tarafından benimsenmesi ve tüketilmesi ise 18. hatta 19. Yüzyılı buldu. Patates, pirinç, buğday ve mısır sonra dünyada en çok tüketilen dördüncü gıda kaynaklarından biridir. A, C, K, B6 ve E vitaminleri yanı sıra, folatlar açısından da zenginidir. Önemli derecede potasyum deposu olan patates, aynı zamanda kalsiyum, demir, magnezyum, manganez ve bakır içermektedir.

Bugün sizlere çok Tarifi Kolay ama yemelere doyamayacağınız Patatesli Muska Böreği hazırladık. Zamanınız olduğunda Osmanlı’dan yadigar El Açması Patatesli Muska Börek tarifimizi de denemelisiniz. Şimdiden ellerinize sağlık...

Patatesli Muska Böreği Malzemeleri

Patatesli Muska Böreği Yapılışı

Patatesli Muska Böreği Nasıl Yapılır?

3 tane patatesi haşlayıp soyuyoruz ve eziyoruz. Bir tavada 1 tane yemeklik doğranmış soğanı 1 çay bardağı sıvı yağla kavuruyoruz. Üzerine ezdiğimiz patatesleri ilave edip birkaç kere daha çeviriyoruz. 1 tatlı kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı pul biber, yarım çay tatlı kaşığı karabiber ilave edip biraz daha karıştırıyoruz ve ocaktan alıyoruz.

1 tane yufkayı bütün açıp dörder parmak kalınlığında uzun uzun kesiyoruz. Kestiğimiz her parçanın içerisine ılıyan iç harcımızdan 1 tatlı kaşığı koyup muska şeklinde kapatıyoruz. Bunu 3 tane yufka için yapıyoruz. Yağlı kağıt koyduğumuz tepsiye dizip üzerlerine 1 tane yumurta sarısını paylaştırarak sürüyoruz ve çörek otu serpiyoruz. 190 derecelik fırında kızarana kadar pişiriyoruz.