POĞAÇA TARİFLERİ

Patatesli Rulo Poğaça Tarifi

Ağızda dağılan nefis bir patates tadı ve kıyır kıyır bir lezzet... Patatesli rulo poğaça tarifi...

  • ios-clock-outline 50 dk
  • 15 kişi bu tarifi tamamladı
Patatesli Rulo Poğaça
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

8000 Yıldan bu yana insanlar için vitamin ve mineral deposu Patates. Amerika 1920 senesinde patates soyma makinesini icat etti ve patates fast-food kraliçesi oluverdi. Sonra da tüm beslenme uzmanları tarafından suçlu yiyecekler listesinin en tepesine konuldu. Oysa tarihini bilseler kendilerine şu soruyu sormazlar mıydı? “Patates olmasaydı bugün Avrupa nasıl olurdu?” diyor ve başlığı aşağıya atıyoruz.

Patates Avrupa medeniyetlerinin doğuşuna sebep olan nimet!

Patates Amerika kıtasından Avrupa’ya gelmeseydi eğer hiçbirşey bugünkü gibi olmayacaktı. Tahıl ve benzeri besinlere nazaran dört kat daha fazla karbonhidrat içermesi sebebiyle, Avrupa’da hızlı nüfus artışına, Avrupa kıtasının sanayileşmesine ve günümüz uygarlığının oluşmasına büyük katkısı olmuştur.

Patatesli Anne Poğaçası tarifimizden sonra en sevilen poğaçamızı hazırladık. Patatesli Rulo Poğaça tabi ki anne eli değmiş gibi :) Şimdiden ellerinize sağlık...

Patatesli Rulo Poğaça Malzemeleri

Patatesli Rulo Poğaça Yapılışı

Patatesli Rulo Poğaça Nasıl Yapılır?

Patatesli harç: 3 tane haşlanmış ve kabukları soyulmuş patatesi 100 gram kaşar rendesi, 1 tatlı kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı karabiber ile eziyoruz.

1 su bardağı yoğurt, 1 tane yumurta, 1 yumurta akı, yarım su bardağı sıvı yağ, 1 tatlı kaşığı tuz, aldığı kadar un ve 1 tane kabartma tozunu bir kapta yoğuruyoruz. (Hamur elinize yapışmayacak hale gelene kadar) Hamuru ikiye bölüyoruz ve her iki parçayı da tezgah üzerinde oklava yardımıyla yuvarlak açıyoruz. Her iki hamurun da bir köşesinden diğer köşesine kadar uzun şekilde hazırladığımız patatesli harçtan koyup ikisini de rulo şeklinde sarıyoruz. Ve bu ruloları ikişer parmak kalınlığında kesiyoruz. Poğaçaları patatesli kısmı üste gelecek şekilde yağlı kağıtlı fırın tepsisine diziyoruz. Poğaçaların üzerlerine yumurta sarısı sürerek 200 derecede fırınlıyoruz. Afiyet olsun...