Patlıcan Rulo

Patlıcan Rulo Tarifi

Peynirli bir atıştırmalık ya da sofranıza aperatif arıyorsanız, cevizin ve yoğurdun müthiş uyumuyla leziz patlıcan ruloları hazırlayabilirsiniz...

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
35 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Patlıcan, Solanaceae familyasına üye, mor renkli meyve veren bir sebzedir. Yıllık otsu yapıya sahip olan patlıcan, farklı iklimlerde ve ülkelerde üretilmektedir. Genellikle mor zaman zaman da siyaha çalan rengi ile bilinen patlıcanın seyrekte olsa beyaz olanına da rastlanmaktadır. 

Patlıcan, yaz sebzelerinden bir tanesidir. Ürünü verebilmek için yaklaşık olarak 6 aylık bir bakıma ihtiyacı vardır. Ilık ve az yağış alan bölgelerde rahatlıkla büyüyen bu sebze, çetin kış soğuklarına ve dona karşı dayanıksızdır. Bu nedenle de yetiştirilmek istendiğinde hava koşulları mutlaka hesaba katılmalıdır. Patlıcanın rahatça büyümesi ve iri iri meyve vermesi için 25-33 derece sıcaklık yeterli olur. Kumlu topraklarda bereketli olur. Ülkemizin Doğu Anadolu bölgesinin keskin soğuğu, İç Anadolu bölgesinin sıcak soğuk farkı, Karadeniz bölgesinin çok yağışlı olması, Güneydoğu Anadolu bölgesininde aşırı sıcakları patlıcan yetiştiriciliği için uygun değildir. Ancak yurdumuzun özellikle Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde istenilen patlıcan üretimi rahatlıkla yapılabilmektedir.

Hepimiz Fırında Domates Soslu Karışık Kızartma tarifimize bayılıyoruz. Çünkü, hem aşırı sağlıklı hem de aşırı leziz. Bugün hep yoğurtla denediğimiz patlıcan kızartmamızı hazırladık ama büyük bir farkla: Domates Soslu Fırında Patlıcan tarifimiz buram buram sağlık kokuyor. Şimdiden ellerinize sağlık.Patlıcanın, Anavatanı Hindistan’dır. Hindistan’dan öncelikle İran’a, oradan da diğer Asya ülkelerine gitmiş. Günümüzde ise Asya ülkeleri, tüm dünyadaki patlıcan üretiminin yaklaşık %78’ini gerçekleştirmektedir. Yurdumuzda ise diğer Avrupa ülkelerinin tümünün toplamından daha fazla patlıcan üretilmektedir. 

Patlıcanı Amerika’ya ilk kez Thomas Jefferson getirmiş,  Virginia’daki evinin bahçesinde çeşitli tarım ürünlerini yetiştirmekten hoşlanırmış. Bahçesinde patlıcan da yetiştirerek, bu güzelim lezzetin tüm Amerika’ya yayılmasına büyük ölçüde katkısı bulunduğu tahmin ediliyor. 

Patlıcan, botanik sözlüklerde şu cümlelerle tanımlanmaktadır: “ılık iklimlerde senelik, tropik iklimlerde ise ufak bir ağaç şeklinde sürekli büyüyen oldukça uzun ömürlü bir kültür bitkisi”. 

Avrupa’nın belirli bölgelerinde deliliğe yol açtığı hatta ve hatta cüzzam, kanser, ağız kokusu gibi sağlık problemlerine sebep olduğu gerekçesiyle uzun yıllar boyunca hemen hemen hiç tüketilmemiş. Yani sanılanın aksine başta İtalya olmak üzere, tüm Avrupa mutfaklarına girişi yenidir desek yeridir. 

Patlıcan nötr bir tada sahip, botanik olarak diğer sebzelere oranla pek fazla özelliği bulunmayan ve çokta çeşidi olmayan bir bitkidir. Ancak, hem dünyadaki en egzotik mutfaklarından biri olan Hint mutfağının gözbebeği, hem de artık Akdeniz yemek kültürünün olmazsa olmazlarından. 

Dünyanın en popüler “yenebilen bitkileri” sıralamasında patlıcan, önlerde yer alıyor. Dünyada, Hindistan’dan sonra en çok tüketildiği bölgeler ise sırasıyla Akdeniz ülkeleri ve özellikle Türkiye, sonrasında Uzakdoğu ülkeleri ve Latin Amerika geliyor. Yurdumuz mutfaklarında patlıcanlı yemek tariflerinin sayısının ise yüz üzerinde olduğu söyleniyor. 

Tıpkı Fırında Beyaz Peynirli Kabak Dilimleri kadar leziz bir tarif ile karşınızdayız bugün. Patlıcan Rulo tarifimiz enfes mi enfes bir atıştırmalık. Şimdiden ellerinize sağlık...


Patlıcan Rulo Tarifi İçin Malzemeler

  • 100 gram beyaz peynir
  • 3 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 diş ezilmiş sarımsak
  • 1 çay bardağı dövülmüş ceviz
  • 2 tane patlıcan
  • 1 çay bardağı sıvı yağ

Patlıcan Rulo Tarifi Nasıl Yapılır?

Bir kapta 100 gram beyaz peynir, 3 yemek kaşığı yoğurt, 1 diş ezilmiş sarımsak, 1 çay bardağı dövülmüş cevizi harmanlıyoruz.

2 tane patlıcanı alacalı soyup tuzlu suda bekletiyoruz. Sudan alıp sıkıyoruz ve uzun ince şekilde kesip bir kapta 1 çay bardağı sıvı yağla harmanlıyoruz. Yağlı kağıtlı fırın tepsisine dizip 200 derecelik fırında kızartıyoruz.

Ilıyan patlıcanların içerisine hazırladığımız peynirli karışımdan koyarak rulo şeklinde sarıyoruz ve ortasından kürdan geçirerek servis yapıyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
14 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl