Fırında Beyaz Peynirli Kabak Dilimleri

Fırında Beyaz Peynirli Kabak Dilimleri Tarifi

Kalorisiz hafif bir atıştırmalık isterseniz doyurucu ve pratik beyaz peynirli kabak dilimleri hazırlayabilirsiniz...

4.9

HAZIRLANMA SÜRESİ
35 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Yaz ayları gelince semt pazarlarında, manavlarda ve marketlerde yerini alan kabak, tam 7500 yıllık bir geçmişe sahiptir. Anavatanı olarak Kuzey Amerika kabul edilmiştir. İkiçenekliler bitki familyasından olan kabak, taze sebze olarak kullanılmasının yanı sıra kurutularak da tüketilmektedir. Kabak çeşitleri ve özellikleri şöyledir;

Sakız Kabağı: Beyaz etli, makbul bir kabaktır. Siyah kabuklusuna girit kabağı denmektedir. 20 – 30 cm. kadar uzunluğu olur.

Asma Kabağı: Sakız kabağı cinsindendir. Beyaz bir kabaktır, yemeği yapılır. 6 – 8 cm. çapında, 70 – 80 cm. uzunluğunda olur.

Helvacı Kabağı: Büyük, sert, kalın kabuklu bir kabaktır. Çetin kış şartlarına dayanıklıdır. Tatlı yapmak için kullanılır.

Kestane Kabağı: Sert kabuklu irice bir kabaktır. Pişince kabukları yumuşar, zar gibi soyulur. Yemeği de tatlısı da yapılır.

Bal Kabağı: Kestane kabağının başka cinsidir. Tatlısı yapılır. 40-50 kilo olanlarına da rastlanır.

Su Kabağı: İçi oyularak kap olarak kullanılır. Kabukları sert ve liflidir. 

Fırında Dolgulu Kabak tarifimize yeni bir soluk geldi :) Fırında Beyaz Peynirli Kabak Dilimleri çok sevileceğe benziyor. Şimdiden ellerinize sağlık…


Fırında Beyaz Peynirli Kabak Dilimleri Tarifi İçin Malzemeler

  • 3 tane kabak
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 100 gram beyaz peynir
  • 1 avuç maydanoz

Fırında Beyaz Peynirli Kabak Dilimleri Tarifi Nasıl Yapılır?

3 tane kabağın sap ve uç kısımlarını keserek kabuğunu soymadan yıkıyoruz. Bir parmak kalınlığında halkalar halinde dilimliyoruz ve 1 çay bardağı sıvı yağ ile yağlıyoruz. Yağlı kağıtlı fırın tepsisine alarak 200 derecelik fırında iyice kızartıyoruz. Kızaran kabakları fırından alarak üzerlerine 100 gram beyaz peynirle 1 avuç doğranmış maydanoz karışımını koyuyoruz ve tekrar yağlı kağıdın üzerine alarak 200 derecelik fırında peynirler eriyip kızarana kadar pişiriyoruz.

 

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
14 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
4.9

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl