APERATİFLER

Renkli Patates Topları Tarifi

Sofranızı renklendirecek zengin görünümlü şahane bir atıştırmalığa ne dersiniz? O halde renkli patates toplarını mutlaka denemelisiniz!

  • ios-clock-outline 40 dk
  • 17 kişi bu tarifi tamamladı
Renkli Patates Topları
yourm yap
5.0
95 paylaşım

Tarife Başlamadan Önce

İnsanlığın kurtarıcısı patates, ilk zamanlar hayvan yemi ve esirlere verilen yiyecek olarak yetiştirilip, kullanıldı. Avrupa’da patatesin herkes tarafından benimsenmesi ve tüketilmesi ise 18. hatta 19. Yüzyılı buldu. Patates, pirinç, buğday ve mısır sonra dünyada en çok tüketilen dördüncü gıda kaynaklarından biridir. A, C, K, B6 ve E vitaminleri yanı sıra, folatlar açısından da zenginidir. Önemli derecede potasyum deposu olan patates, aynı zamanda kalsiyum, demir, magnezyum, manganez ve bakır içermektedir.

Patatesin başkenti günümüzde Peru’dur. En büyük üretici veya tüketici değildir fakat en çok çeşit ve renkte patates bu ülkede bulunur. En büyük üretici de, tüketici de Çin'dir. Çin’i takiben Hindistan, Rusya, Ukrayna, ABD, Almanya, Bangladeş, Fransa, Hollanda, Polonya gelir. Ülkemiz üretiminde 15. sırada yer almaktadır. Orijini Türkiye olmayan nadir bitkilerden biridir patates. Bugün yurdumuzun dört bir köşesinde yetişmesine rağmen özellikle Doğu ve Orta Anadolu Bölgelerimizde önemli üretici durumundadır.

Patatesi sevmeyen yoktur, ve muhtemelen birçoğumuz için Patatesli Gül Böreği çocukluğu demektir. “Ahh ahh nerede o eski patatesler?” demiyoruz, diyoruz ki; rengarenk patatesler için ille de Peru’ya gitmemiz gerekmiyor. Biz sizler için lezzetli mi lezzetli Renkli Patates Topları hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık.

Renkli Patates Topları Malzemeleri

Renkli Patates Topları Yapılışı

Renkli Patates Topları Nasıl Yapılır?

  1. 4 tane büyük patatesi yıkayıp haşlıyoruz. Haşlandıktan sonra kabukları soyup bir kaba alıyoruz ve sıcakken üzerine 100 gram kaşar rendeliyoruz. 2 yemek kaşığı tereyağı ekleyip 1 tatlı kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karabiber koyup iyice eziyoruz. Ezdiğimiz malzemeyi elimize parçalar alarak yuvarlak toplar yapıyoruz.
  2. Bir tavaya 1 paket susamı koyup yağ koymadan kavuruyoruz. Toplarımızın bir kısmını kavrulmuş susama batırıyoruz.
  3. Bir kaba 1 demet dereotunu ince ince doğruyoruz. Topların bir kısmını dereotuna bulayıp servis tabağına koyuyoruz.
  4. Son olarak 2 tane kırmızı biberi yıkayıp ayıklayıp ince ince doğruyoruz ve bir tavada yağsız şekilde kavuruyoruz. Biberler yumuşayınca ocaktan alıyoruz. Son kalan topları da bu biberlere batırıyoruz. Servis tabağınıza karışık şekilde dizerek sunum yapabilirsiniz.