Volumetrik Diyet ile İstediğiniz Kadar Yiyerek Zayıflayın!

Volumetrik Diyet ile İstediğiniz Kadar Yiyerek Zayıflayın!

Kalori sayarak zayıflama devri çoktan sona erdi. Doyarak zayıflamak ve istediğiniz kadar yiyerek hafiflemek istiyorsanız Volumetrik Diyet tam size göre ! 


''Volümetrik'' diyetle besinlerin kalorilerinden çok hacimlerine bakıyoruz. hacim olarak büyük göz doyuran, enerjisi düşük besinlere bayılıyoruz.  Karnım doysa da gözüm doymuyor diyenlere volümetrik diyeti şiddetle öneriyoruz. Yapılan birçok araştırmaya göre insanlar, ''doyana'' kadar yemek yemek istiyor. Bu durumda  çoğu kişi ''ne'' yediğiyle değil ne kadar yediğiyle  ilgileniyor. Volumterik beslenmedeki temel amaçlardan biri kalori hesabi yapmadan istediği kadar yiyerek doygunluğa ulaşmak oluyor. Klasik diyetlerle, sınırlı miktarda besin tüketerek, diyet yapan insanların çoğu uyguladıkları kısıtlı  beslenme programlarını alışkanlık haline getirmekte zorlanıyor ve ideal kilolarına ulaşır ulaşmaz tekrar çok yemeye başlayarak verdikleri kilonun çoğunu geri alıyor.  Ancak istediği kadar yiyebilecekleri besinlerin neler olduğunu bilen ve volümetrik diyetin püf noktalarını öğrene insanlar, diyetleri bitse bile  açlık hissiyle başetmek zorunda kalmadıkları volümetrik diyeti hayatlarının bir parçası haline getirip yaşam boyu sağlıklı ve fit kalabiliyorlar. 


Volümetrik diyet de anahtar kelime: Doymak. Bu diyet planının başrol oyuncuları arasında su ve posadan zengin sebze çorbaları, meyve, sebze, tam tahıllar, düşük yağlı süt ürünleri, yağsız et ve balık bulunuyor. Bu besinlerin en büyük ortak özelliği alternatiflerine göre daha düşük kalori içermeleri ve içerdikleri besin ögeleri ile metabolizmanızı hızlandırmaları, üstelik aynı porsiyonda  yediğinizde bile. Örneğin siz 200 gram hindi  veya balık eti yanına istediğiniz kadar haslanmıs sebze ile hazırlanmış püre, 1 kase yağsız yoğurt ekleyerek koca bir tabak tüketirken, yanınızdaki arkadaşınız 1 tabağı bile doldurmayan 100 gram kebap tercih ederek sizden daha fazla kalori ve yağ alabiliyor, daha da kötüsü en başta gözünü doyurmayan o miktarla doymadığı için daha çok yemek istiyor, sonrası malum gelsin kilolar...

Ana yemeklerin yanında yenilen yardımcı yemekler de farketmeden kilo alınmasının temel sebeplerinden ki volümetrik diyet bu konuda da yardımınıza koşuyor, etinizin yanında yediğiniz tam yağlı peynir ve patatesle hazırladığınız püre yerine kabak ve karnabaharı blenderize ederek hazırladığınız sebze püresini hem sınırsızca yiyebiliyor hem de fazladan alınacak 360 kaloriden kurtulmuş oluyorsunuz. Böylece hem bağışıklığınızı güçlendirecek sebze tüketiminizi artırmış oluyor hem de istediğiniz kadar yiyerek özgürce hafifliyorsunuz.

Daha çok yiyerek daha az kalori almanızı ve doyarak zayıflamanızı sağlayan volümetrik diyetin püf noktalarının başında su tüketimi geliyor, insanoğlu olarak susamakla acıkmayı ayırt edemediğimizi kanıtlayan yüzlerce çalışmanın yapıldığı son yıllarda hep söylendiği gibi bu diyet planında aklınıza yemek düştüğü anda önce su tüketmeniz ve gerçekten acıkıp acıkmadığınızı tespit etmeniz gerekiyor ki susadığınız zamanı doğru tespit edip midenizi acıkmadığınız halde kalorisi yüksek atıştırmalıklarla doldurup sonrasında da pişmanlık yaşamayın.

Volümetrik Diyet nasıl uygulanır? 

Uygulanması oldukça kolay olan Volümetrik Diyet de besinleri yoğunluklarına göre 4 grupta değerlendiriyoruz.

1.grup (çok düşük yoğunluklu ) su oranı yüksek meyveler ve  nişasta oranı düşük  sebzeler  (brokoli, domates, mantar gibi), et.tavuk suyu ile hazırlanmış çorbalar

2.grup ( düşük yoğunluklu ) kahverengi pirinç ve kepekli makarna gibi kepekli tahıllar, yağsız proteinler, baklagiller ve düşük yağlı süt ürünleri 

3.grup ( orta - yoğunluklu ) ekmekler, tatlılar, yağsız pişmiş aperatifler, peynir ve yüksek yağlı etler gibi yiyecekler - küçük miktarlarda

4.grup ( yüksek yoğunluklu ) kraker, cips, çikolata, şekerleme, kurabiye, fındık ve yağ içerir. 

Sağlıkla ve doyarak kilo vermek isteyenler için uygulama oldukça basit günlük besin tüketiminizde 1. ve 2. gruba ağırlık vermeniz, günde 1 öğün 3.grup besinlerinden tercih etmeniz ve haftada 2-3 defa 4. gruptan beslenmeniz yeterli. Sağlıklı beslenme programlarının digger hepsinde olduğu gibi bu programda da en çnemli faktörlerden biri acele etmemeniz, amacımız sağlıklı ve KALICI kilo kaybı, unutmayın 20 yıldır üstünüze yapışan kiloları 20 günde vermeye çalışmak vücudunuza büyük haksızlık olur.

Besinlerin kalori miktarlarını bilmiyor musunuz? O halde Kalori Cetveli için Tıklayın!

Aşağıdaki her iki resimdeki besinlere dikkatlice bakın, evet inanması zor ama her iki resim de aynı kaloriyi içeriyor,  Seçim sizin, ya fazlalıklarınızla yaşamaya alışacaksınız ya da doyarak zayıflamanın tadına varacaksınız.
 

 

    
 Volümetrik diyetin sağlığa faydaları nelerdir?
     
Volümetrik diyet ile sadece doymakla kalmıyor aynı zamanda sağlığınızı da koruyorsunuz. Meyve, sebze ve tam tahıllardan zengin, doymuş yağ içeriği düşük bu diyeti uygulamak kolestrolünüzü düşürmenizin, kan basıncının dengede kalmasının ve kalp sağlığınızı korumanın da en güzel yolu fazla kilolu olmak, tip 2 diyabet risk faktörlerinde başı çekiyor, Volümetrik diyet sağlıklı kilo vermenize yardımcı olurken aynı zamanda yüksek lifli beslenmenizi sağlayarak kan şekerinizin düzenlenmesine  yardımcı olarak diyabete karşı, sizin en güçlü silahınız oluyor.

Uzm.Dyt.Merve Tığlı Çınar
www.mervetigli.com
instagram:dytmervetigli

Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl