Yaşasın 23 Nisan!

Yaşasın 23 Nisan!

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tarihçesini kaleme aldık. Buyursunlar…


23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi'nin açılışı ve aynı zamanda Türk halkının egemenliğini ilan ettiği tarihtir. 

Atatürk’ün 19 Mart 1920 tarihli bildirgesinde, Milletvekili seçimleri için Ankara’da bir meclisin toplanacağı ve neden toplanması gerektiği açıklanmıştır. İki gün sonra 21 Nisan 1920’de yine Ulu Önder Atatürk’ün genelgesiyle meclisin açılacağı tarih duyurulmuş ve Milletvekillerinden Ankara’ya gelmeleri istenmiştir. Tarihler 23 Nisan 1920’yi gösterdiğinde Ankara'da Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştır. O gün yapılan ilk toplantıya daha önceden belirlenmiş 337 milletvekilinden yalnızca 115'i katılabilmiştir.1921 yılında çıkarılan 23 Nisan'ın Milli Bayram Addine Dair Kanun ile, Türkiye'nin ilk ulusal bayramı kabul edilmiş olmuştur. Bu ilk bayramda henüz ne ulusal egemenlik ne de çocuklar söz konusu değildir. Ancak 1 Kasım 1922'de saltanatın kaldırılmasıyla birlikte 1 Kasım, Hakimiyet-i Milliye Bayramı (Ulusal Egemenlik Bayramı) olarak kabul edilmiştir. Daha sonraki senelerde, TBMM'nin açılış tarihi olan 23 Nisan "Milli Hakimiyet Bayramı" olarak kutlanmış ancak bu durum 1 Kasım Hakimiyeti Milliye Bayramının unutulmasına neden olmuştur.

Ulu Önder Atatürk, 23 Nisan 1924'te günün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten tam 5 yıl sonra 23 Nisan 1929'da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1935 yılında bayramlar ve tatil günleriyle ilgili kanun değiştirilmiş ve "23 Nisan Millî Bayramı"nın adı "Millî Hakimiyet Bayramı" haline getirilmiş, böylece 1 Kasım Milli Hakimiyet Bayramı ile 23 Nisan Millî Bayramı birleştirilmiştir.1979 Yılında ise ilk defa altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. 

Dünya'da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye'dir.

"Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz." Mustafa Kemal ATATÜRK

Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3010 üye,
  • 1905 tarif,
  • 945 makale
Şimdi ücretsiz katıl