APERATİFLER

Yoğurtlu Cevizli Salatalık Tarifi

Sadece birkaç dakikada hazırlayabileceğiniz davet sofralarınız için nefis bir meze... Yoğurtlu cevizli salatalık...

  • 2 kişilik
  • ios-clock-outline 25 dk
  • 10 kişi bu tarifi tamamladı
Yoğurtlu Cevizli Salatalık
yourm yap
5.0
1 yorum

Tarife Başlamadan Önce

Ceviz içinde barındırdığı birçok vitamin ve eterli yağlar sebebiyle sağlık için oldukça faydalı bir besindir. Uzmanlar alzheimer, kalp-damar hastalıkları, kabızlık, sindirim sistemi gibi rahatsızlıklardan korunmak için her gün 4-5 adet çiğ ceviz yemek gerektiğini belirtiyorlar. Cevizin içerisinde bulunan fenollerin yaklaşık %90’ının (taninler, fenolik asitler ve flavonoidler) insan cildinde de bulunduğu bilinmektedir. Cildimiz için en faydalı yeri, yaş cevizin dış kısmında bulunan beyaz zardır. Bu zarın tadı her ne kadar acı da olsa tüketilmesi son derece yararlıdır. Cevizin içinde bulunan E vitamini de özellikle erkeklerin kardiyovasküler sağlığı üzerinde pozitif etki sahibidir.

15 tür Ceviz ağacı bulunduğu bilinmektedir. Bunlardan en yaygın iki ana türü tohumları için üretilmektedir. Ve ticari anlamda da oldukça gelir sağlayan bu iki türdür. İlki İngiliz cevizi olarak bilinen, J. Regia cevizleri olup aslında Pers kökenlidir. İkincisi ise siyah cevizdir. Kuzey Amerika’ya özgü olan siyah ceviz, oldukça tatlıdır. Ancak sert kabuğu ve yetersiz gövde özelliklerinden dolayı J. Regia kadar ticari anlamda başarılı olamamıştır. Fransa’ya özgü bir ceviz türü olan Franguatte, her ne kadar son  dönemde eskisi kadar üretilmesede en popüler türlerden bir tanesidir. Bunların dışında en bilinen ceviz türleri arasında, J. California cevizi, J. Cinerea cevizi, Arizona cevizi, Arjantin cevizi, Brezilya cevizi, Kaliforniya cevizi, Meksika cevizi, Peru cevizi ve And Dağları cevizi de bulunmaktadır.

Biz bugün sizler için hem omega 3 deposu, hem de kalsiyum zengini bir meze hazırladık. Besin derecesi oldukça yüksek Yoğurtlu Cevizli Salatalık tarifimizin tadı da en az Cevizli Havuç Salatası tarifimiz kadar olağanüstü… Şimdiden afiyet olsun.

Yoğurtlu Cevizli Salatalık Malzemeleri

Yoğurtlu Cevizli Salatalık Yapılışı

Yoğurtlu Cevizli Salatalık Nasıl Yapılır?

2 tane salatalığın baş ve uç kısımlarını kesip uzun şeritler halinde doğrayıp ortadan ikiye bölüyoruz.

Bir kapta 100 gram beyaz peyniri (2 yemek kaşığı) eziyoruz.İçine 250 gram yoğurt (5 yemek kaşığı) ekleyip ikisini karıştırıyoruz. 1 diş ezilmiş sarımsak ve 1 çay bardağı dövülmüş ceviz koyup doğradığımız salatalıkları da ilave ediyoruz ve hepsini harmanlıyoruz. Bir servis tabağına alıp ortasına ince kıyılmış dereotu serpip tam ortasına yaptığımız salatalık gülünü yerleştiriyoruz.

Süs için: Yarım bir salatalığı kabuklarını soymadan ince ince halkalar halinde doğruyoruz. Sıcak suyun içinde 5 dakika bekletiyoruz. Suyunu süzüp halka salatalıkları yarım parmak bırakarak üst üste diziyoruz. Sonra en başından başlayıp rulo şeklinde kıvırıp gül şekline getiriyoruz.