SALATA TARİFLERİ

Yoğurtlu Kuskus Salatası Tarifi

Yoğurtlu kuskus salatası artık günlerin ve çay saatlerinin vazgeçilmezi... Et yemeklerinin yanına da çok yakışıyor bizden söylemesi...

  • ios-clock-outline 30 dk
  • 10 kişi bu tarifi tamamladı
Yoğurtlu Kuskus Salatası
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Yoğurdun icadı ve dünya üzerinde yayılması ile ne kadar gururlansak az kalır. Böyle güzel ve şifalı bir nimeti atalarımızın icat etmesi hiç şüphesiz ayrı keyiflendiriyor insanı. Tarihi de bir o kadar eskidir. Her ne kadar net tarih bilinmesede, Kaşgarlı Mahmut’un 10 asırda kaleme aldığı Divanü Lügâti’t-Türk eserinde bugünkü anlamı ile “yoğurt” kelimesi geçtiği bilinir. Avrupa’ya yayılışı ile ilgili olarak ilk bilgilere Fransız tıp tarihinde rastlanır. 15. Yüzyılda Fransa Kralı 1. Fransuva ateşli ishal hastalığına yakalanır. Krala Türkler tarafından tedavi amacıyla yoğurt götürülür ve yemesi tavsiye edilir. Kral’ın sağlığına kavuşmasında yoğurt etkili olur, o tarihte ve sonrasında ise yoğurt ilaç olarak tanınır. Bu olaydan sonrada hızla Avrupa’da yoğurt üretimi başlar. 

Yoğurdun kimyasal bileşimi, üretim aşamasında kullanılan çiğ sütün bileşimi ile laktik asit fermantasyonu sırasında süt bileşenlerinde meydana gelen gelişmelere bağlıdır. Yoğurt yapımı sırasında sütün bileşimini etkileyen faktörler yağ ve kuru madde standardizasyonları ile ışıl işlemdir. Doğal olarak süt bileşenlerinin miktarı arttığında yoğurdun beslenme açısından önemi bir kat daha artar. Fakat uygulanan ışıl işlemler neticesinde de bazı vitaminlerin miktarı azalır. Bunlar B1, B6, B12, C vitaminleri ile folik asittir. Yoğurt laktoz intoleransı olan kişiler tarafından oldukça rahat tüketilebilen bir besindir. Kesinlikle besin değeri sütten çok çok fazladır. İçeriğinde önemli oranda protein, yağ, vitamin ve mineral maddeler barındırır. Sindirimi süte oranla çok daha rahat olduğu için sindirim sistemini düzenleyici etkiye sahiptir. Ayrıca yine sindirim sistemini koruduğu bilinir. Yine kolesterolü düşürücü etkiye sahip olduğu bilinir. Yoğurdun içinde bulunan faydalı bakteriler, insan sağlığına oldukça faydalıdır. Vücudun bağışıklığını kuvvetlendirir.

Etli Kuskus tarifimize bayılıyoruz fakat bugün sizlere salatasını hazırlayalım istedik. Yoğurtlu Kuskus Salatası tarifimiz hem sağlıklı hem aşırı leziz. Şimdiden ellerinize sağlık...

Yoğurtlu Kuskus Salatası Malzemeleri

Yoğurtlu Kuskus Salatası Yapılışı

Yoğurtlu Kuskus Salatası Nasıl Yapılır?

Bir kapta 1 kase yoğurtla 2 diş ezilmiş sarımsağı karıştırıyoruz.

2 su bardağı kuskusu haşlıyoruz ve süzüyoruz. Hazırladığımız yoğurtla kuskusları karıştırıyoruz.  Kare bir cam servis tabağının içerisine önce kuskusları koyup üzerine yarım su bardağı dövülmüş ceviz serpiyoruz. Kenar kısımlarına 1 avuç dereotu doğruyoruz. Yarım su bardağı haşlanmış mısırı kenar ve orta kısımlarına serpiyoruz. Mısırların üzerini çerçeveleyecek şekilde 9 tane ikiye bölünmüş çeri domatesi ile süslüyoruz.