ZEYTİNYAĞLI TARİFLERİ

Zeytinyağlı Bakla Tarifi

Birçok faydası olan bakla hem zeytinyağı hem de bol dereotu ile birleşince tam bir sağlık deposu

  • ios-clock-outline 35 dk
  • 15 kişi bu tarifi tamamladı
Zeytinyağlı Bakla
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Bakla baklagiller familyasından gelen kazık köklü bir sebzedir. Çiçeklerinin kendine has ve hoş bir kokusu vardır. Vitamin ve protein açısından çok zengin olan bakla, tazeyken de kuruyken de vitamin ve minerallerini korumaktadır. Tazesi yeşil, kurusu kahverengini olur. Bu sebzenin içerisinde B1, B2, B6 ve K vitaminleri ile magnezyum, demir, kalsiyum ve potasyum mineralleri de oldukça yüksek oranda bulunmaktadır. 

Bu yararlı sebze yurdumuzun hemen her yerinde yetiştirilmektedir. Ama özellikle ülkemizde Antalya, Aydın, İçel gibi Akdeniz ve Ege bölgelerinde üretimi yapılmaktadır.

Bakla ve Faydaları

*Kötü kolesterolü düşürür iyi kolesterolün yükselmesini sağlar.
*Böbrek ağrılarına iyi gelir. Böbrekte oluşan kum ve taşın düşürülmesinde destek olur.
*Lifli yapısı ile sindirim ve boşaltım sistemi dostudur. Kabızlık problemi ve hemoroid rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcıdır.
*İçeriğinde bulunan demir, kalsiyum mineralleri sebebiyle kemiklerin güçlenmesini sağlar. Özellikle gelişme çağındaki çocukların haftada 2 defa bakla tüketmesi önerilir.
*İştah açıcı ve besleyici özelliği bulunur.

Bugün sizler için Zeytinyağlı Bakla tarifimizi hazırladık. Bir ara mutlaka Zeytinyağlı İç Bakla tarifimizi de denemelisiniz. Şimdiden ellerinize sağlık...

Zeytinyağlı Bakla Malzemeleri

Zeytinyağlı Bakla Yapılışı

Zeytinyağlı Bakla Nasıl Yapılır?

1 kilo baklayı yıkıyoruz ve baş saplarını koparıp ikiye bölüyoruz. Bir tencereye 1 tane yemeklik doğranmış soğan, 1 kilo bakla, 2 yemek kaşığı un, yarım tatlı kaşığı tuz, 2 tane kesme şeker, 1 çay bardağı sıvı yağ koyarak kapağını kapatıp kendi suyuyla biraz sararmasını bekliyoruz. Sarardıktan sonra üzerine çıkana kadar su koyuyoruz. Pişmesine yakın üzerine 1 avuç dereotu doğruyoruz. Afiyet olsun…