Pişirme süreniz doldu TAMAM
DOLMA TARİFLERİ

Zeytinyağlı Kırmızı Biber Dolması Tarifi

Misariflerinize zeytinyağlı yaprak dolması sarmaktan sıkıldınız mı? O halde zeytinyağlı kırmızı biber dolması tam size göre!

  • ios-clock-outline 45 dk
  • 11 kişi bu tarifi tamamladı
 Zeytinyağlı Kırmızı Biber Dolması

Zeytinyağlı Kırmızı Biber Dolması Malzemeleri

Püf noktası

Kırmızı biberleri kestiğinizde altı açık diye doldurmaktan korkmayın. Tencereye oturttuğunuz için malzeme hiçbir şekilde altından dışarıya çıkmıyor.

Zeytinyağlı Kırmızı Biber Dolması Yapılışı

Zeytinyağlı Kırmızı Biber Dolması Nasıl Yapılır?

Bir tencerede 2 tane yemeklik doğranmış soğanı ve 1 paket dolmalık fıstığı yağ ilave ederek kavuruyoruz. 4 avuç yıkanmış pirinci üzerine ekliyoruz ve tekrar kavuruyoruz. 1 yemek kaşığı şeker ilave ediyoruz. Yıkadığımız ve suda beklettiğimiz yarım paket kuş üzümü ve 1 çay bardağı su ve 1 tane rendelenmiş domates ekliyoruz. Altını kısıp suyunu çekene kadar pişiriyoruz. Üzerine 1 avuç maydanoz doğruyoruz. 1 tatlı kaşığı kuru nane, Yarım tatlı kaşığı tuz ilave edip hepsini karıştırıyoruz. Hazırladığımız malzemeyi temizlenmiş ve yıkanmış ortadan üçe bölünmüş 4 tane kırmızı biberin içerisine dolduruyoruz.(Kırmızı biberler küçükse ikiye bölüyoruz) Kare kesilmiş çarliston biberlerden üzerlerine kapak yapıyoruz. Tencerenin dibine 1 tane rendelenmiş domates ve 2-3 diş  sarımsak koyuyoruz. Üzerine dolmaları dizip yarısına kadar su ekliyoruz. Suyuna 1 çay kaşığı tuz atıyoruz. Biberlere çatal batana kadar pişiriyoruz. Afiyet olsun…