Kırmızı Biber Dolması

Kırmızı Biber Dolması Tarifi

Görünümüyle asaletin temsilcisi tadıyla damakların sevgilisi, mis gibi kırmızı biber dolması...

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
30 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Biber hakkında yapılan araştırmalar 1700 yılı aşkın süredir mutfaklarda kullanıldığını belirtmektedir. Eski çağlardan günümüze gerek yemeklere lezzet vermek, gerekse hastalara şifa ve hastalıkları önlemede biberden faydalanmaktayız. Biber, yüksek oranda mineral ve vitaminler içermektedir. 

100 Gram dolmalık ya da sivri biberde; 22 Gram kalori, 1.2 Gram protein, 4,8 Gram karbonhidrat, 0 Gram kolesterol, 0.2 Gram yağ ve 1.4 Gram lif, 420 IU A vitamini, 0.08 mgr B1 vitamini, 0.08 mgr B2 vitamini, 0.5 mgr B3 vitamini, 0.26 mgr  B6 vitamini, 128 mgr C vitamini, 0.7 mgr E vitamini ve 9.8 mgr folik asit, 22 mgr fosfor, 9 mgr Kalsiyum, 0.7 mgr demir, 13 mgr sodyum ve 213 mgr potasyum bulunur.

En bilinen Biber çeşitleri şu şekildedir;

Sivri Biber: Taze hali yeşildir uzun süre boyunca toplanmadığında veya güneşte kurutulduğunda kırmızı renge bürünür. Sulak yerlerde yetişenleri her ne kadar tatlı olsa da genellikle acıdır. 

Çarliston Biber: Sivri bibere oranla daha kalın ve etlidir. Genellikle tatlıdır.

Dolmalık Biber: Diğer biber çeşitlerinden farkı genişçe olmasıdır. Genellikle yeşil olanı akıllarda kalsa da kırmızısı ve sarısı da bulunmaktadır. Tatlı bir biber türüdür, içi doldurularak mis gibi Sarı Biber Dolması yapılır :)

Domates Biberi: Yayvan yapıya sahip, kırmızı renkte bibere denir. Genellikle acı değildir ama tabi ki yetiştirildiği yöreye göre acıları da mevcuttur.

Bugün sizlere Kırmızı Biber Dolması tarifimizi hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık...


Kırmızı Biber Dolması Tarifi İçin Malzemeler

 • 150 gram yağsız kıyma
 • 1 çay bardağı pirinç
 • 8 tane dolmalık kırmızı biber
 • 1 tane orta boy domates
 • 1 tane orta boy soğan
 • 1 avuç maydanoz
 • 2 diş sarımsak
 • 1 tatlı kaşığı salça
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı nane
 • Yarım tatlı kaşığı + 1 çay kaşığı tuz

Kırmızı Biber Dolması Tarifi Nasıl Yapılır?

Bir kapta 1 tane yemeklik doğranmış soğan, domates ve maydanozun üzerine 150 gram kıyma, ayıklanmış ve yıkanmış 1 çay bardağı pirinç, 2 diş küçük doğranmış sarımsak, 1 tatlı kaşığı salça, 1 çay kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı nane, yarım tatlı kaşığı tuz koyup hepsini yoğuruyoruz. Yıkanmış ve ayıklanmış kırmızı biberlerin içerisine hazırladığımız harcı dolduruyoruz. Bir tencerenin dibine 2 yemek kaşığı sıvı yağ ve 1 tatlı kaşığı salça koyup yayıyoruz. Hazırladığımız biberleri diziyoruz. Biberlerin yarısına kadar su koyup suyuna 1 çay kaşığı tuz atıyoruz. Kaynayınca altını kısıyoruz, biberler pişince ocaktan alıyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir