Zeytinyağlı Lahana Sarması

Zeytinyağlı Lahana Sarması Tarifi

Yedikçe yediren, çerez niyetine tüketilen, anne eli değmiş gibi nefis bir zeytinyağlı lahana sarması nasıl yapılır?

4.8

HAZIRLANMA SÜRESİ
1 Saat

Tarife Başlamadan Önce

Mitolojiden kısa kısa Zeytin Ağacı hakkında yazıları derlerik. Buyursunlar;

*Nuh Peygamber, Tufan'ın şiddeti azalınca dünyada hayatın başlayıp, başlamadığını merak eder. Durumu öğrenmek için beyaz bir güvercini uçurur, konmak için ağaç ya da kara parçası bulamayan güvercin gemiye geri döner. Nuh Peygamber bir süre daha bekler ve güvercini tekrar uçurur. Güvercin bu sefer gemiye taze koparılmış bir zeytin dalıyla döner. Tufan’ın bittiği güvercin ve zeytin dalı sayesinde öğrenilmiş olur. Ağzında zeytin yaprağı tutan beyaz güvercin, o günden bugüne ümit ve barışın simgesi olmuştur. Tufan’ın yok edici gücüne karşı direnen zeytin ağacı ise ölümsüzlüğün simgesi…

*Adem ve Havva Cennetten kovulmuştur. Adem 930 yaşındayken öleceğini hisseder. Tanrıdan kendini ve tüm insanlığı bağışlamasını istemeye karar verir, oğlu Şit'i bunun için görevlendirir. Onu cennet bahçesine gönderir. Bahçede melek "iyi kötü ağacından" üç tohum verir, bu tohumları babasını gömmeden önce ağzına koymasını söyler. Adem kısa süre sonra ölür, Tamor dağında gömülür. Gömüldüğü yerde yeşeren üç ağaç olur; Zeytin, Sedir, ve Servidir bunlar. Böylece Tanrı ve insan arasında barış sağlanır. 

*Hermes'in tıp biliminin sembolü çift yılanlı asasının sopa kısmı zeytin dalıdır. Rivayete göre Tanrı Hermes barıştırıcı gücünü ölçebilmek için asasını kavga eden iki yılanın arasına toprağa saplar. Yılanlar o andan itibaren kavgayı bırakıp, asaya sarılır ve bırakmazlar. 

Lahana Dolması tarifimizi sevmeyen yoktur, Zeytinyağlı Lahana Sarması tarifimize de bayılan çoktur diye düşünüyoruz. Haydi hep beraber mutfağa. Şimdiden ellerinize sağlık…


Zeytinyağlı Lahana Sarması Tarifi İçin Malzemeler

 • 1 tane orta boy lahana
 • 4 tane kuru soğan
 • 1 paket dolmalık fıstık
 • 2.5 su bardağı pirinç
 • 2 yemek kaşığı toz şeker
 • Yarım paket kuş üzümü
 • Yarım su bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı kuru nane
 • 1 tatlı kaşığı + 1 çay kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Zeytinyağlı Lahana Sarması Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. 1 tane orta boy dolmalık lahanayı yapraklarından ayırıyoruz. Bir tencereye su koyup kaynatıyoruz. Lahana yapraklarını üst üste koyup bir tarafı haşlanınca ters çevirip diğer tarafını da haşlıyoruz.
 2. Bir tencerede 4 tane yemeklik doğranmış soğanı ve 1 paket dolmalık fıstığı yağ ilave ederek kavuruyoruz. 2.5 su bardağı pirinci üzerine ekliyoruz ve tekrar kavuruyoruz. 2 yemek kaşığı toz şeker ilave ediyoruz. Yıkadığımız ve suda beklettiğimiz yarım paket kuş üzümü ve yarım su bardağı su ekliyoruz. Altını kısıp suyunu çekene kadar pişiriyoruz. Üzerine yarım demet maydanoz doğruyoruz. 1 tatlı kaşığı kuru nane, 1 dolu tatlı kaşığı tuz ilave edip hepsini karıştırıyoruz. Haşlandığımız lahana yaprakların alt kısımlarına malzemeden koyarak sarıyoruz. Tencerenin alt kısmına haşladığımız lahana yapraklarının saplı kalın kısımlarından koparıp diziyoruz. Üzerine sardığımız dolmaları yerleştiriyoruz. Üzerine çıkana kadar su ilave ediyoruz. Suyuna 1 çay kaşığı tuz ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı gezdiriyoruz. Kaynayınca altını kısıyoruz. Suyunu çekene kadar pişiriyoruz.
Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
20 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
4.8

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir