ET YEMEKLERİ

Alinazik Tarifi

Alinazik Kebabı ile karıştırılır ama aslında ikisi farklı tariflerdir... Parça etle yapılanı orijinal Alinazik'dir. Buyrunuz tarifi...

  • 5 kişilik
  • ios-clock-outline 50 dk
  • 18 kişi bu tarifi tamamladı
Alinazik
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Geçmişte asıl isminin “Ala nazik” olduğu daha sonraları kolay söylenebilirliği bakımından Alinazik olarak çevrildiği rivayetler arasındadır. Arapça da “Ala” güzel, “nazik” ise yemek anlamına gelir. Yani güzel yemek. İster Ala nazik, ister Alinazik densin, Gaziantep’imizle özdeşleşmiş enfes lezzetlerden biri kendisi.

Bir başka rivayete göre ise; Yavuz Sultan Selim Antep’e geldiğinde muhteşem bir karşılama töreni hazırlanır. Ve kendisine bu yemek ikram edilir. Yavuz Sultan Selim yemeği o kadar beğenir ki “hangi eli nazik yaptı bunu?” diye sorar. İşte kimi rivayete göre de Ali nazik ismi Yavuz Sultan Selim’den hatıradır.

Etli Alinazik, Gaziantep mutfağından diğer tüm mutfaklara yayılan en özel yemeklerdendir. Peki bu sevilen lezzet Alinazik'i yemek için has ustasını bulmak, o yoğurtlu patlıcanına bandıra bandıra yemek şart olsa da kaliteli dinlenmiş etiniz varsa ve gerçekten emek verdikten sonra, evde de kendinize ve sevdiklerinize enfes bir Alinazik hazırlayabilirsiniz.

Alinazik kebabı ve Alinazik arasında ki farkı da tanımlamakta fayda var kanaatindeyiz. Orijinal Alinazik parça etle yapılandır. Bugün bazı restoranlar da Alinazik kıyma ile yapılıyor ve Alinazik kebabı olarak geçiyor. Bu bilgiyi de sizlerle paylaştıktan sonra gelelim tam kıvamında denenmiş, yenmiş, bitirilmiş sonra yazılmış Alinazik tarifimize.

Alinazik Malzemeleri

Pişirme önerisi

Kuşbaşı etin suyunu çekmesi için mutlaka kısık ateşte pişirelim.

Alinazik Yapılışı

Alinazik Nasıl Yapılır?

500 gram kuşbaşı eti yıkıyoruz ve bir tencereye alıyoruz. Kendi suyunu çekene kadar kısık ateşte pişiriyoruz. Piştikten sonra üzerine 2 yemek kaşığı tereyağı, 2 yemek kaşığı sıvı yağ ve 1 tane yemeklik doğranmış soğanı ilave edip kavuruyoruz. Üzerine 1 yemek kaşığı domates salçası, 1 çay bardağı su koyup, yoğunlaşana kadar pişiriyoruz.

5 tane patlıcanı közleyip kabuklarını ayıklıyoruz ve bir çatal yardımıyla eziyoruz. İçerisine 3 diş ezilmiş sarımsak, 1 yemek kaşığı sıvı yağ, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 kase yoğurt döküp hepsini karıştırıyoruz.

Servis yaparken önce yoğurtlu patlıcan karışımını tabağımıza alıyoruz. Ortasını çukurlaştırıp, hazırladığınız etleri de üzerine yerleştiriyoruz. Etlerin suyunu da ilave ediyoruz. Afiyet olsun.