DİĞER TARİFLER

Bamya Turşusu Tarifi

Yaz bitmeden taze bamya ile hazırlayabileceğiniz, kışın seve seve yemeklerin yanında servis edebileceğiniz mis gibi bamya turşusu...

  • ios-clock-outline 30 dk
  • 8 kişi bu tarifi tamamladı
Bamya Turşusu
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Özellikle kışın turşuyu çok arar ve soframızdan da eksik etmeyiz. Kış yemeklerinin yanında turşu kaçınılmazdır. Hele ki, kapuska yemeği ya da güzel bir yeşil mercimek yani kara şimşek yemeği varsa o sofrada turşu olmazsa olmaz... Ancak kışın soframda yazdan kalma bir lezzet olsun, farklı bir turşu olsun istiyorsanız siz de bamya turşusu yapabilirsiniz. İsterseniz yazdan hazırlayabilir, hatta yaz bitmeden hazırlamayı unuttuysanız, yazdan buzluğa attığınız (domateslenmemiş) bamya ya da dondurulmuş bamya ile de yapabilirsiniz. Bol limonlu, bol sirkeli kıtır kıtır yemeye doyamayacağınız bir lezzet...   

Bamya Turşusu Malzemeleri

Pişirme önerisi

Yaz bitmeden hazırlamayı unuttuysanız, yazdan buzluğa attığınız (domateslenmemiş) bamya ya da dondurulmuş bamya ile de yapabilirsiniz.

Bamya Turşusu Yapılışı

Bamya Turşusu Nasıl Yapılır?

Kavanozun dibine ortadan ikiye bölerek 2 diş sarımsak atıyoruz. Yarım kilo bamyayı yıkayıp, başlarını koni şeklinde kesiyoruz ve kavanoza yerleştiriyoruz. Aralarına ve en üstüne de geri kalan sarımsakları koyuyoruz. 2 tatlı kaşığı kaya tuzu, 1 çay kaşığı limon tuzu ve 1 çay bardağı sirkeyi bamyaların üzerine döküyoruz. Son olarak suyu bamyaların üzerine çıkana kadar dolduruyoruz. Kavanozun ağzını sıkıca kapatıp ters çeviriyoruz. Bir saat sonra kavanozu tekrar düz çeviriyoruz.

* Bamya turşusunun suyu kurulduktan sonraki ilk 10 gün içinde salyalı olur. 10 günden sonra giderek su normal turşu suyu halini alır. Turşu suyunu sıcak koymamızın sebebi, bamyaların yeşil rengini korumak içindir. Eğer soğuk su koyarsanız ertesi gün bamyalarınızın sapsarı olduğunu ve turşunun da ekşidiğini de görürsünüz. Sıcak su bamyaların bozulmasını da önlüyor.

* Bamya turşusunu yemek için en az 10 gün beklemek gerekir. Turşuyu açtıktan sonra dolapta ya da soğuk bir yerde muhafaza ediyoruz.