SALATA TARİFLERİ

Bezelye Salatası Tarifi

Amerikan salatası içinde yediğimiz bolca bezelyenin neden kendi salatası da olmasın ki? Üstelik turşu ve patatesle birleşince lezzetine lezzet katıyor. Afiyet olsun!

  • 6 kişilik
  • ios-clock-outline 40 dk
  • 2 kişi bu tarifi tamamladı
Bezelye Salatası
yourm yap
5.0

Bezelye Salatası Malzemeleri

Bezelye Salatası Yapılışı

Bezelye Salatası Nasıl Yapılır?

2 tane orta boy patatesi yıkıyoruz ve bir tencereye alıyoruz. Üzerine çıkana kadar su koyarak haşlıyoruz. Haşladıktan sonra süzüyoruz ve kabuklarını soyuyoruz. Kabuklarını soyduğumuz patatesleri bir salata tabağının içerisine küp küp doğruyoruz. 

Yarım kilo bezelyeyi ayıklayıp yıkıyoruz ve bir tencereye alıyoruz. 1 tane soyulmuş ve küp doğranmış havucu üzerine çıkana kadar su ilave ederek haşlıyoruz. (Konserve bezelye kullanırsanız haşlamanıza gerek yok. Sadece bolca yıkamayı unutmayın) Bezelye ve havuçlar haşlandıktan sonra süzgeçe alıyoruz. Süzüldükten sonra patateslerin içerisine ilave ediyoruz. 1 tane kuru soğanı ince ince yemeklik doğruyoruz. 2 tane közlenmiş biber turşusunu da büyük büyük doğruyoruz. Üzerine yarım tatlı kaşığı tuz serpiyoruz. 1 yemek kaşığı nar ekşisi gezdiriyoruz. 4 yemek kaşığı zeytinyağı gezdiriyoruz. ( Az gelirse ilave edebilirsiniz) Tüm malzemeyi harmanlıyoruz. Afiyet olsun… 

* Kışın bu tarifi hazırlamak isterseniz taze bezelye olmadığı için konserve ya da dondurulmuş bezelye kullanabilirsiniz. Konserve kullanacaksınız kovanozdan çıkardıktan sonra yıkamayı unutmayın. Ancak yazdan buzluğunuza koyduğunuz bezelyeniz varsa onunla da yapabilirsiniz. Çok daha sağlıklı olacaktır. 

Kışlık Bezelye Tarifi İçin Tıklayın!