Biberli Mantar Kavurma

Biberli Mantar Kavurma Tarifi

Genelde yeşil sivri biberle hazırladığımız biberli mantar kavurma tarifine bir de kırmızı biber eklediğinizde aradaki farka inanamayacaksınız!

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
20 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Mantarlar da tıpkı bi insanlar gibi. Nasıl ki bir insana bakıp iyi-kötü ayrımı yapamıyorsak mantar bakıp ta bu yenir bu yenmez diyemeyiz asla.Ne yazık ki geçmişten günümüze mantar zehirlenmeleri ve ölümleri olmuş olmaya da devam etmektedir. 

550 Milyon yıllık besin maddesi mantarın tarihte de pek çok olaya yol açtığı söylenmektedir. Gelin birlikte bakalım nelermiş;
-Milattan Önce 6000’li yıllarda sert ve lifli bir ağaç mantarının ateş yakmak için kav olarak kullanıldığı söyleniyor.
-Roma Kralını karısı mantarla zehirleyip öldürüyor ve yerine Neron geçiyor. Böylece Roma’nın kötü dönemi de başlamış oluyor.
-Buda’nın mantar zehirlenmesi sonucu öldüğü düşünülüyor.
-1846 senesinde İrlanda’da bir mantar çeşidi ülkenin patates besinini yok ediyor ve buna bağlı olarak açlık 5 yıl sürüyor. En az 1 milyon kişinin öldüğü kıtlık başlıyor, 2 milyon İrlanda’lı ise Amerika’ya göç ediyor.
-1915 yılında bir mantar çeşidinin Almanların tarım ürünlerine musallat olduğu biliniyor. Bu mantarla baş etmek bir bakır karışımı ile mümkünken, Almanlar bakırı savaş ihtiyaçları için kullanmayı tercih ettiklerinden askerler aç kalıp,hasta oluyor. Tarih Almanların savaştaki yenilgisinde bu mantar çeşidinin büyük rol oynadığını yazıyor.
-İngilizlerin “Yenilmez Armada”sını bir mantar yeniyor. Nasıl mı? 1774 senesinde Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nda İngilizlerin gemilerinin tahtaları, tohumcukları yüz yıldan fazla canlı kalabilen bir mantar çeşidi tarafından hızla çürütülüyor ve İngilizler, yüzden fazla geminin sadece 30 tanesini kullanabiliyorlar.

Tarihin tozlu sayfalarında gezindikten sonra gelelim tarifimize. Daha evvel hazırladığımız Kapya Biberli Mantar Kavurma tarifimizi bugün sivri biberle denedik çok yakıştı. Biberli Mantar Kavurma tarifimiz ağızlara layık. Afiyet olsun...


Biberli Mantar Kavurma Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 tane soğan
  • 1 diş sarımsak
  • 1 tane kırmızı biber
  • 2 tane sivri biber
  • Yarımdan biraz fazla çay bardağı sıvı yağ
  • 10 tane kültür mantarı
  • Yarım tatlı kaşığı tuz
  • Yarım çay kaşığı karabiber
  • Yarım çay kaşığı pul biber
  • 1 çay bardağı su

Biberli Mantar Kavurma Tarifi Nasıl Yapılır?

Bir tavada 1 tane yemeklik doğranmış soğan, 1 diş doğranmış sarımsak, 1 tane jülyen doğranmış kırmızı biber ve 2 tane yemeklik doğranmış sivri biber yarımda biraz fazla çay bardağı sıvı yağ ile kavuruyoruz. Üzerine kabuklarını temizlenmiş ve yıkanmış 10 tane kültür mantarını doğruyoruz. Yarım tatlı kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karabiber, yarım çay kaşığı pul biber atıp iyice kavuruyoruz. 1 çay bardağı su ekleyip kısık ateşte pişiriyoruz.
 

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir