SEBZE YEMEKLERİ

Kapya Biberli Mantar Kavurma Tarifi

Mantarların soğanlarla ve kapya biberlerle kol kola girip güzelleştiği bir lezzet. Hem tek başına hem de etlerin yanına enfes bir tarif: Kapya biberli mantar kavurma

  • ios-clock-outline 20 dk
  • 14 kişi bu tarifi tamamladı
Kapya Biberli Mantar Kavurma
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

550 Milyon yıllık canlı olan mantarlar hakkında hem genel hem de enteresan bilgileri bir araya getirdik, paylaşalım istedik;

*Mantarlar asla naylon torbaya konulmaz. Çünkü hava almayan mantar bozulur ve zehirler.
*Aslında çoğu mantar zehirlemesi ölümcül değilmiş. Kimi mantarlar olumsuz gelişen koşullar sebebiyle zehirler, kimisi de alkolle beraber yenilirse veya iyi temizlenip pişirilmezse.
*Böcekler mantarları yiyor ölmüyorsa bizde yiyebiliriz düşünce tarzı son derece yanlıştır.
*Uygun koşullarda saklanmayan, çürümüş, küflenmiş ve yaşlı her mantar, hangi tür olursa olsun ciddi zehirlenmelere yol açar.
*Mantar asla anında zehirlemez. Bazı mantar zehirlenmeleri 2-3 ay içinde de ortaya çıkabilir. Mantar yedikten 1 hafta veya 5 ay sonra gerçekleşen ölümlerde olabilir.
*Mantarı pişirirken gümüş kaşıkla karıştırılması, böylelikle kaşık kararmazsa sorun olmadığı yenebileceği düşünülür. Ne yazık ki bu doğru değildir. Çünkü bazı mantar çeşitlerinin oksidan özelliği yoktur.
*Sirke toksinleri yok eder inanışı doğru değildir. Sirkenin hiçbir mantar türü üzerinde etkisi olmadığı deneylerle kanıtlanmıştır.
*Genellikle zehirli mantarların toksinleri şapkasında yoğunlaşır.
*İlkbahar ve sonbahar sonlarında zehirli mantar olmayacağı, taze ve beyaz mantarların zehirlemediği, ağaçların üzerinde yetişen mantarların yenebileceği inancı yanlıştır.
*Üstü cıvıksa ve sütü akıyorsa zehirlidir görüşü yanlıştır.
*Bazı mantar türleri betonu delerek yeryüzüne çıkabilir.
*En pahalı mantar türü dünyada trüftür. Trüfün tarihteki ilk izine ise Hitit tabletlerinde rastlanmıştır.

Soframızı zenginleştiren pratik lezzetlerden Mantar Kavurma tarifimizi denediyseniz Kapya Biberli Mantar Kavurma tarifimize bayılacaksınız demektir. Şimdiden afiyet, bal olsun...

Kapya Biberli Mantar Kavurma Malzemeleri

Kapya Biberli Mantar Kavurma Yapılışı

Kapya Biberli Mantar Kavurma Nasıl Yapılır?

Bir tavada 1 tane yemeklik doğranmış soğan, 1 tane jülyen doğranmış kırmızı biber ve 1 diş doğranmış sarımsağı yarım çay bardağı sıvı yağ ile kavuruyoruz. Üzerine kabuklarını temizlenmiş ve yıkanmış 10 tane kültür mantarını doğruyoruz ve mantarları da kavuruyoruz. Üzerine yarım tatlı kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı karabiber atıp iyice kavuruyoruz. Servis tabağına alırken kaşık yardımıyla kapya biberleri kenara alıyoruz ve ortalarında mantarları bırakarak servis yapıyoruz.