DOLMA TARİFLERİ

Bulgurlu Karalahana Dolması Tarifi

Bulgurlu Kara Lahana Dolması; Kıyma olmadığı için sarma gibi görünse de aslında sıcak tüketilen bir dolma tarifi. Kara lahanaya bulgur çok yakışıyor, bizden söylemesi!

  • ios-clock-outline 50 dk
  • 12 kişi bu tarifi tamamladı
Bulgurlu Karalahana Dolması
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Karalahana ya da yaprak lahana (Brassica oleracea Acephala), turpgiller familyasının geniş ve kalın yapraklı üyesidir. Gerek ülkemizde gerekse dünyada yaygın olarak kullanılan kış sebzelerinden biridir. Arzuya göre ister salatası, yemeği, dolması yapılır. İster çiğden ya da pişmiş olarakta tüketilebilir. 

*Bağışıklık sistemini güçlendirir. 
*Metabolizmanın daha aktif çalışmasını sağlar.
*Kükürt zengini olması sebebiyle enfeksiyonlarla savaşır.
*Karalahana suyu cildi ve saçları besler.
*İç organların daha sağlıklı çalışmasını sağlar.
*Mide rahatsızlıklarından biri olan ülsere iyi gelir.
*Yaraların hızla kapanmasını ve iyileşmesini sağlar.
*Karalahana suyu içmek yağ yakımını hızlandırır. 
*Yüksek lif içermesi sebebiyle sindirim sisteminin dostudur.
*Kalsiyum açısından zengin olduğu için kemik sağlığına faydası çoktur.
*Sinirleri yatıştırır.
*Bağırsak hareketlerini düzenler.
*Kansızlığa karşı yararlıdır.
*Düzenli tüketimi kalp ve damar hastalıklarının oluşmasını engeller.
*Kırmızı kan hücrelerini artırır.
*Demirin vücutta depolanmasını ve kullanılmasını sağlar.
*Kansere karşı koruyucudur.

Karadeniz mutfağının incisi Karalahana Dolması bugün bir farkla huzurlarınıza çıkıyor; Bulgurlu Karalahana Dolması tarifimiz enfes lezzeti ile ezber bozuyor. Şimdiden ellerinize sağlık…

Bulgurlu Karalahana Dolması Malzemeleri

Bulgurlu Karalahana Dolması Yapılışı

Bulgurlu Karalahana Dolması Nasıl Yapılır?

Önce lahanaları iyice yıkayıp, saplarını kesiyoruz. Bir tencerede su kaynatıyoruz ve kaynayan suya, üst üste dizdiğimiz lahana yapraklarını ve 8-9 adet lahana sapını koyuyoruz. 10 dakika sonra el kevgiriyle lahanaları ters düz ediyoruz. 10 dakika sonra ocağı söndürüp yaprakları ve sapları süzgece alıyoruz.

Bir kaseye 2 tane yemeklik doğranmış kuru soğan, 1 yemek kaşığı salça, 8-9 dal kalın sapları ayrılmış ve ince kıyılmış maydanoz, 1 su bardağı ayıklanmış ve yıkanmış pilavlık bulgur, 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karabiber ve 1 çay bardağı su ekleyip tüm malzemeyi yoğuruyoruz.

Soğuyan lahana yapraklarını büyüklüklerine göre ikiye, ya da dörde ayırıp, ortadaki kalın damarlarını çıkartıyoruz. Damarlı yüzeyi içe gelecek şekilde yaprağı avucumuza alıyoruz ve 1 tatlı kaşığı kıymalı harçtan koyup, yanlarını kapatıp sarıyoruz. Sıvı yağ döküp lahana saplarını koyduğumuz tencere zeminine sardığımız lahanaları yan yana diziyoruz. Sarma işlemi bitince, tereyağından fındık kadar parçaları üzerine dağıtıp, 2 tane rendelenmiş domatesi de üzerine koyuyoruz. Dolmaların üzerine gelecek şekilde su koyup, orta ateşte pişmeye bırakıyoruz. Afiyet olsun...