ÇORBA TARİFLERİ

Bulgurlu Mercimek Çorbası Tarifi

Mercimek çorbasını bulgurlu pişirmeyi denediniz mi? Çok besleyici ve doyurucu bu çorbayı mutlaka deneyin!

  • ios-clock-outline 30 dk
  • 7 kişi bu tarifi tamamladı
Bulgurlu Mercimek Çorbası
yourm yap
5.0
6 paylaşım

Tarife Başlamadan Önce

Mercimek, baklagiller familyasının beyaz çiçekli, kendi küçük ama besin değeri çok büyük, kimi zaman kırmızı, sarı, kimi zaman yeşil olarak karşımıza çıkan yassıca tohumudur. İsmi familyasında Lens culinaris olarak geçer. Lens cinsi içinde yer alan tüm türler mercek şekilli olduklarından bu tohumların hepsine mercimek denmektedir. Yazlık mercimek ve kışlık mercimek olarak 2 üretimi mevcuttur. Lifli ve bol proteinli bir besin olan mercimek başta B vitamini olmak üzere, demir, kalsiyum, sodyum, bakır, manganez, çinko ve fosfor mineralleri açısından da oldukça zengindir. Eski çağlardan bu yana yetiştirilebilen bir bitki mercimek. Kırmızı, yeşil, sarı ve kahverengi olmak üzere dört çeşidi vardır. Bizler genellikle mutfaklarımızda kırmızı ve yeşil mercimek kullanırız. İlk kez yetiştiği yerler olarak Akdeniz ve Batı Asya ülkeleri gelir. Ülkemizde özellikle İç Anadolu Bölgesi’nde, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, Gaziantep ve Şanlıurfa’da yetiştirilir. 

Baklagiller ailesinin bu önemli ferdinin vücudumuza sağladığı yararlar ise say say bitmiyor. Bunlardan bazıları şu şekildedir. Kanı kuvvetlendirir, en çok demir yapıcı gıdadır. Zayıf ve hasta kimselerde kan yapımında yardımcı olur. Sinirleri kuvvetlendirerek yıpranmış sinirleri tedavi eder. Yorucu işlerde çalışan kişiler için enerji kaynağıdır. Bağırsakları yumuşatarak kabızlık sorununu önler. Kan akışını hızlandırır, kalp ve damar sağlığını korur. Hamileyken tüketildiğinde hem bebeğin hem annenin sağlıklı olmasını sağlar. Mercimeğin en önemli özelliklerinden biri de anne sütünü arttırmasıdır. Anne sütünün besin değerini ve sütün miktarını arttırdığı bilinir. 

Bugün sizler için Bulgurlu Mercimek Çorbası tarifimizi hazırladık. Bir ara mutlaka Domatesli Pirinç Çorbası tarifimizide denemelisiniz. Şimdiden ellerinize sağlık...

Bulgurlu Mercimek Çorbası Malzemeleri

Pişirme önerisi

Koyu olursa sıcak su ilave edebilirsiniz.

Bulgurlu Mercimek Çorbası Yapılışı

Bulgurlu Mercimek Çorbası Nasıl Yapılır?

1 su bardağı kırmızı mercimeği ve yarım çay bardağı kısırlık bulguru ayıklayıp yıkıyoruz. Bir tencerede 1 tane bütün soğanı 3 yemek kaşığı sıvı yağ ile kavuruyoruz. 1 yemek kaşığı salça ve yarım tatlı kaşığı nane, 1 çay kaşığı pul biber atıp karıştırıyoruz. Üzerine mercimeği ve kısırlık bulguru atıp 3 su bardağı su ekliyoruz. 1 tatlı kaşığı tuz atarak kaynayınca altını kısıp pişmeye bırakıyoruz. *Koyu olursa sıcak su ilave edebilirsiniz.