Bulgurlu Zeytinyağlı Biber Dolması

Bulgurlu Zeytinyağlı Biber Dolması Tarifi

Pirinci sağlıksız bulup bulgur tercih edenlerdenseniz o halde dolma tariflerinizi de bulgurlu yapmaya başlayabilirsiniz... İşte sizin için bulgurlu zeytinyağlı biber dolması

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
1 Saat

Tarife Başlamadan Önce

Zeytin ağacı, bir yıl bol ürün verirken, arkasından gelen yılda adeta dinlenir ve verimi azalır. Sonuçta, bir yıl çok, bir yıl az ürün verir. Buna Periyodisite denir. Bu durum, halk arasında var yılı ve yok yılı olarak adlandırılır. Zeytin ağaçları yaz, kış yeşildir. Kışın kurumaz ve yaprakları dökülmez, az da olsa dökülenlerin yerine yeni yapraklar da hızlıca çıktığından her daim yeşildir.

Natürel birinci tip zeytinyağı; İçerisine rafine zeytinyağı asla karıştırılmaz. Tat ve kokusunda az miktarda kusur olan ama meyvemsiliğini koruyan, natürel sızmadan sonra en kaliteli zeytinyağıdır.Ülkemizde ne yazık ki isminin başında “Birinci” olması sebebiyle çok yüksek fiyattan satıldığı görülmektedir.
 
Riviera zeytinyağı; Adının gösterişli olmasına kanmamak gerek. Natürel zeytinyağı ile rafine zeytinyağının belli oranlarda karıştırılması ile elde edilir.
 
Lampant (Lampante Oil); Marketlerde bu isimle bir zeytinyağı bulamazsınız. Tüketimi uygun olmayan çok düşük kaliteye sahip, kusurlu olarak nitelendirilecek zeytinyağıdır.
 
Natürel sızma, natürel birinci ve riviera dışında bir isimle adlandırılmış zeytinyağlarından uzak durmak gerekiyor çünkü yasal olarak kaliteyi belirleyen ve denetimi mümkün kılan işte sadece bu üç terim.

Bugün sizlere Zeytinyağlı Biber Dolması tarifimizi, Bulgurlu Zeytinyağlı Biber Dolması olarak hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık…


Bulgurlu Zeytinyağlı Biber Dolması Tarifi İçin Malzemeler

 • 5 tane soğan
 • 1 paket dolmalık fıstık
 • 4 avuç pirinç
 • 4 avuç ince bulgur
 • 2 çorba kaşığı toz şeker
 • Yarım paket kuş üzümü
 • 1 su bardağı su
 • Yarım demet maydanoz
 • 1 tatlı kaşığı kuru nane
 • 10 tane dolmalık biber
 • 1 tatlı kaşığı + 1 çay kaşığı tuz

Bulgurlu Zeytinyağlı Biber Dolması Tarifi Nasıl Yapılır?

Bir tencerede 5 tane yemeklik doğranmış soğanı ve 1 paket dolmalık fıstığı yağ ilave ederek kavuruyoruz. 4 avuç yıkanmış pirinç, 4 avuç yıkanmış ince bulguru üzerine ekliyoruz ve tekrar kavuruyoruz. 2 çorba kaşığı şeker ilave ediyoruz. Yıkadığımız ve suda beklettiğimiz yarım paket kuş üzümü ve 1 su bardağı su ekliyoruz. Altını kısıp suyunu çekene kadar pişiriyoruz. Üzerine yarım demet maydanoz doğruyoruz. 1 tatlı kaşığı kuru nane, 1 dolu tatlı kaşığı tuz ilave edip hepsini karıştırıyoruz. Hazırladığımız malzemeyi temizlenmiş ve yıkanmış 10 tane dolmalık biberin içerisine dolduruyoruz. Yuvarlak kesilmiş domateslerden üzerlerine kapak yapıyoruz. Dolmaları tencereye dizip yarısına kadar su ekliyoruz. Suyuna 1 çay kaşığı tuz atıyoruz. Biberlere çatal batana kadar pişiriyoruz. Afiyet olsun…

 

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir