ET YEMEKLERİ

Cornflakesli (Mısır Gevrekli) Fırın Tavuk Tarifi

Mısır gevreğinin tavuk etiyle ne kadar yakıştığına inanamayacaksınız! Üstelik bu tarif klasik tarifler gibi yağda değil sağlıklı şekilde fırında pişiyor...

  • ios-clock-outline 1 saat
  • 5 kişi bu tarifi tamamladı
Cornflakesli (Mısır Gevrekli) Fırın Tavuk
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Son yıllarda dünyada ve ülkemizde en popüler sabah kahvaltı gıdası Mısır Gevreği. Dr. John Harvey Kellogg 1894 yılında tahılın Michigan'daki Battle Creek Sanitarium hastaları için sağlıklı olacağını düşünerek kahvaltılık olarak tahıl verilmesini uygun gördü. Bu kahvaltıda tüketilen tahıl, hastalar arasında popüler oldu. Daha geniş kitlelere mısır gevreği üretmek için Dr. John’un kardeşi, Will Kellogg tarafından Kellogg Şirketi kuruldu. Mısır gevreği yapmak için ise 1896 yılında patent verildi. Mısır gevreği toplumca beğenilip, çok satmaya başlanınca rakipler meydana çıktı. Bilinen ilk rakibi, daha evvel Battle Creek Sanitarium hastanesinde hasta olan C.W. Post’dur. Kellog pes etmedi ve denemeye, çeşitlendirmeye devam etti. Farklı malzemeler ve farklı tahıllar kullandı. 1928 yılında en başarılı kahvaltı gevreği Rice Krispies’i üretmeye başladılar.

Artık günümüzde çeşitli üreticiler tarafından hazırlanan birçok mısır gevreği markası var. Bazı kahvaltılık mısır gevrekleri ekmek yerine geçip pişmiş yemeklere katılabilir. Üstelik sadece yemeklere de değil, Kozalak Topları tarifimizde olduğu gibi tatlı yapımında da kullanabilirsiniz.

Bugün sizler için Cornflakesli (Mısır Gevrekli) Fırın Tavuk tarifimizi hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık...

Cornflakesli (Mısır Gevrekli) Fırın Tavuk Malzemeleri

Cornflakesli (Mısır Gevrekli) Fırın Tavuk Yapılışı

Cornflakesli (Mısır Gevrekli) Fırın Tavuk Nasıl Yapılır?

Bir kapta 2 yemek kaşığı yoğurt, yarım çay bardağı sıvı yağ, yarım çay kaşığı karabiber, 1 dolu tatlı kaşığı pul biber, 1 diş ezilmiş sarımsak, 1 su bardağı cornflakes ve yarım çay kaşığı muskat rendesini karıştırıyoruz. 4 tane tuzlanmış pirzola tavukların her yerini hazırladığımız sostan buluyoruz ve fırın torbasına yerleştiriyoruz.

Ayrı bir kapta 10 tane mantarı yıkayıp uzun uzun doğruyoruz. Üzerine 2 yemek kaşığı sıvı yağ, yarım çay kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı karabiber atıp hepsini karıştırıyoruz. Poşetteki tavukların etrafına yayıyoruz. Poşetin ağzını iyice kapatıp delik açıyoruz. 200 derecelik fırında 45-50 dakika kızarana kadar pişiriyoruz.