EKMEK TARİFLERİ

Damla Çikolatalı Ekmek Tarifi

Çikolatalı ekmek mi olur demeyin. Lezzetli bir ekmeğin içerisinde çikolatanın nefis tadına inanamayacaksınız!

  • ios-clock-outline 1 saat
  • 14 kişi bu tarifi tamamladı
Damla Çikolatalı Ekmek
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Yaygın bir inanışa göre unutkanlığından dolayı eski Mısırlı bir fırıncının hamurun bir parçasını yoğurmayarak, sonra ki hamura ilave ettiği böylelikle tesadüfen bir mayalama yöntemi geliştirdiği söylenir. 

Mekanik ilk mikseri bir Romalının geliştirdiği kabul edilir. Enerji kaynağı olarak ise beygir gücünü kullandığı düşünülür.

Tarihte ilk Ekmek Mahkemeleri İngilizler tarafından kurulmuş olup, yüzyıllar boyunca ekmeğin gramaj ve fiyatını tespit etmişlerdir.

Ortaçağ’da bazı yerleşim bölgelerinde fakir insanların un ya da hamurunu getirip ekmek yapabilmesi için umumi fırın ocakları bulunurdu. Bu durum aynı zaman da fırıncılığın başlangıcı olarak gösterilir.

1800’lü yılların başında İngiltere’de ekmek çalmanın cezası yeni sömürgelerden Galler’e sürgün edilmek demekti. 

Bizde ise ekmek, yerleşik düzene geçmeden önceki göçebe dönemde ateş üstündeki sacda mayasız ekmek yapılır. Buna da yufka veya lavaş denirdi. Bu ekmekler uzun süre taze kalırdı. 

1870 yılında Emil Christian Hansen, katıksız maya parçacıkları elde etmeyi  başardıktan sonra yaş maya üretimine başlandı. Hansen ve ailesinin yapmayı başardıkları bu durum maya için sağlamlık ve dayanıklılık bakımından devrim sayıldı. 

Uzun lafın kısası, her ne kadar kıtadan kıtaya değişiklik gösterse de tüm dünyada ekmek her gün tüketilmektedir. Damla Çikolata denilince akla hep Muffin gelecek değil ya! Bugün sizlere Damla Çikolatalı Ekmek hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık...

Damla Çikolatalı Ekmek Malzemeleri

Damla Çikolatalı Ekmek Yapılışı

Damla Çikolatalı Ekmek Nasıl Yapılır?

Bir kapta 1 su bardağı süt, 10 gram kuru maya, 1 yemek kaşığı toz şeker, 50 gram tereyağı, yarım çay bardağı sıvı yağ, 2 tane yumurta, 1 şişe soda, 1 tatlı kaşığı tuz ve aldığı kadar un koyarak yoğuruyoruz. Yoğurduğumuz kabın ağzını streç film ile kaplayıp 2-3 saat dinlendiriyoruz. Dinlendirdiğimiz hamuru un serptiğimiz tezgaha alarak tekrar yoğuruyoruz. Hamurdan mandalina büyüklüğünde kopararak elimizde açıyoruz ve içine 5 tane damla çikolata koyup kapatarak yuvarlıyoruz. Yağlı kağıtlı tepsiye diziyoruz ve bu şekilde 20 dakika daha bekletiyoruz. Üzerine yumurta sarısı sürüyoruz ve önceden ısıtılmış 190 derecelik fırında kızarana kadar pişiriyoruz. Afiyet olsun…