MEZE TARİFLERİ

Deniz Börülcesi Mezesi Tarifi

Restauranta gittiğimizde ilk verdiğimiz meze siparişlerinden biridir deniz börülcesi salatası. Biz nar ekşisiyle birlikte salatasından çok farklı bir meze hazırladık.

  • 3 kişilik
  • ios-clock-outline 20 dk
  • 2 kişi bu tarifi tamamladı
Deniz Börülcesi Mezesi
yourm yap
5.0

Deniz Börülcesi Mezesi Malzemeleri

Deniz Börülcesi Mezesi Yapılışı

Deniz Börülcesi Mezesi Nasıl Yapılır?

Sosu için: Kapaklı bir kaba ya da küçük bir kavanoz içerisine tencereden çıkardığımız 1 diş sarımsağı soyduktan sonra ezerek içerisine atıyoruz. Ayrıca 1 diş sarımsak daha soyarak eziyoruz ve içerisine atıyoruz. Küçük 1 çay bardağı zeytinyağını içerisine ilave ediyoruz. 1 yemek kaşığı nar ekşisi, 1 tatlı kaşığı beyaz üzüm sirkesi ve yarım tatlı kaşığı pul biber ekleyerek kavanozun ya da kabın kapağını kapatıp iyice çalkalıyoruz.

Bir tencereye su koyuyoruz ve kaynayınca bir demet deniz börülcesini içine atıyoruz. Kabuğuyla birlikte ayıklamadan 1 diş sarımsak da içerisine atıyoruz. Deniz börülceleri haşlanınca maşa yardımıyla bir süzgece alıyoruz. Biraz Ilıyınca saplarının ucundan tutuyoruz ve parmağımızla çekerek ileriye doğru ittiriyoruz. Bu şekilde bütün deniz börülcelerini ayıklıyoruz. Hazırladığımız sosun yarısını üzerine dökerek elimizle harmanlıyoruz. Harmanladığımız deniz börülcelerini servis tabağına yuvarlayarak koyuyoruz. Kalan sosumuzu börülcelerin üzerine gezdiriyoruz ve servis yapıyoruz. Afiyet olsun…