Domates Salatası

Domates Salatası Tarifi

Et yemeklerinin tamamlayıcısı olmazsa olmaz domates salatası tarifi

5.0

Tarife Başlamadan Önce

Milattan Önce 6. yüzyıl İran döneminden, 1550 İtalya dönemine kadar geçen yaklaşık 2000 yıllık sürede tüm pizzalar domatessiz pişirilmiştir. Domates 18. Yüzyıl ortalarında fark edilerek yetiştirilmesi yaygınlaşmış bitkilerdendir. 19, Yüzyılda ise İngiltere’de seralarda süs bitkisi olarak yetiştirilmekteydi. Amerika’da ise durumlar biraz daha karışıktır… 1780 yılında domates ile tanışırlar, 1781 yılında da Thomas Jefferson domatesi Virginia’ da yetiştirmeye başlar. Fakat 1840’lı yıllara kadar Kuzey Amerika’da domatesin zehirli olduğu düşünülmüş ve yetiştirilmesi yasaklanmıştır.

Domates hep kuşkuyla yaklaşılan ve uzun süreler zehirli olduğuna inanılan nimet… Vahşi türlerinin Columbus öncesi dönemde ilk defa Güney Afrika’ da bulunan And Dağları ile Peru– Ekvator–Bolivya bölgelerinin arasında kalan genişçe bölgede yetiştiği düşünülmektedir. Orta Amerika ve Meksika’ ya getirilişi ise, kuzeye doğru yerlilerin göç etmesiyle olmuştur. Yerlilerin göç ettiği bu bölgedekiler tarafından Lycopersicon sp.(domates) bitkisine ait olan meyveye genel anlamda “tomate”, “tomato” adı verilmiştir. Bu adların verilme sebebi ise çok basittir. O dönem kullanılan yerel dilde “tomati” kelimesinin sulu meyvelerde çok çekirdeği olan anlamında kullanılmasından ötürüdür. Domates, 3 Ağustos 1492′ de denize açılmış olan Christoper Columbus’ un 12 Ekim 1492 tarihindeki Amerika’ yı keşfetmesinden sonra, 1550′ li yıllarda da Avrupa’ ya taşınmıştır. İlk olarak domatesi İtalyanlar tüketmiştir. 1570′ li yılların içerisinde İngiliz ve İspanyol’ ların domatesi süs bitkisi olarak yetiştirdiklerini kanıtlayan deliller mevcuttur. Domatese; Fransızlar “pomme d’ amour”, İngilizler “love apple”, İtalyanlar ise “poma d’ oro” ismini koymuşlardır.

Bugün sizlere Domates Salatası tarifimizi hazırladık. Tıpkı Semizotu Salatası tarifimiz gibi şifa dağıtıyor. Şimdiden ellerinize sağlık...


Domates Salatası Tarifi İçin Malzemeler

  • 3 tane domates
  • 1 avuç maydanoz
  • 1 tane soğan
  • Yarım limon suyu
  • Yarım tatlı kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı pul biber
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı

Domates Salatası Tarifi Nasıl Yapılır?

3 tane domatesi küp ya da küçük küçük doğruyoruz. 1 avuç maydanoz da doğruyoruz. 1 tane soğanı jülyen doğruyoruz ve biraz tuzla ovup yıkıyoruz. Sıktıktan sonra domateslerin üzerine alıyoruz. Yarım tatlı kaşığı tuz, yarım limon suyu, 1 çay kaşığı pul biber ve yarım çay bardağı zeytinyağı koyup hepsini karıştıyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir