ET YEMEKLERİ

Etli Patlıcan Yemeği Tarifi

Suyuna bana bana severek yiyebileceğiniz nefis bir lezzet; Etli patlıcan yemeği...

  • ios-clock-outline 40 dk
  • 18 kişi bu tarifi tamamladı
 Etli Patlıcan Yemeği

Tarife Başlamadan Önce

Dünyanın en popüler “yenebilen bitkileri” sıralamasında patlıcan, önlerde yer alıyor. Dünyada, Hindistan’dan sonra en çok tüketildiği bölgeler ise sırasıyla Akdeniz ülkeleri ve özellikle Türkiye, sonrasında Uzakdoğu ülkeleri ve Latin Amerika geliyor. Yurdumuz mutfaklarında patlıcanlı yemek tariflerinin sayısının ise yüz üzerinde olduğu söyleniyor.

Patlıcan, botanik sözlüklerde şu cümlelerle tanımlanmaktadır: “ılık iklimlerde senelik, tropik iklimlerde ise ufak bir ağaç şeklinde sürekli büyüyen oldukça uzun ömürlü bir kültür bitkisi” Patlıcanın, Anavatanı Hindistan’dır. Hindistan’dan öncelikle İran’a, oradan da diğer Asya ülkelerine gitmiş. Günümüzde ise Asya ülkeleri, tüm dünyadaki patlıcan üretiminin yaklaşık %78’ini gerçekleştirmektedir. Yurdumuzda ise diğer Avrupa ülkelerinin tümünün toplamından daha fazla patlıcan üretilmektedir. Patlıcanı Amerika’ya ilk kez Thomas Jefferson getirmiş,  Virginia’daki evinin bahçesinde çeşitli tarım ürünlerini yetiştirmekten hoşlanırmış. Bahçesinde patlıcan da yetiştirerek, bu güzelim lezzetin tüm Amerika’ya yayılmasına büyük ölçüde katkısı bulunduğu tahmin ediliyor. 

Patlıcan, yaz sebzelerinden bir tanesidir. Ürünü verebilmek için yaklaşık olarak 6 aylık bir bakıma ihtiyacı vardır. Ilık ve az yağış alan bölgelerde rahatlıkla büyüyen bu sebze, çetin kış soğuklarına ve dona karşı dayanıksızdır. Bu nedenle de yetiştirilmek istendiğinde hava koşulları mutlaka hesaba katılmalıdır. Patlıcanın rahatça büyümesi ve iri iri meyve vermesi için 25-33 derece sıcaklık yeterli olur. Kumlu topraklarda bereketli olur. Ülkemizin Doğu Anadolu bölgesinin keskin soğuğu, İç Anadolu bölgesinin sıcak soğuk farkı, Karadeniz bölgesinin çok yağışlı olması, Güneydoğu Anadolu bölgesininde aşırı sıcakları patlıcan yetiştiriciliği için uygun değildir. Ancak yurdumuzun özellikle Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde istenilen patlıcan üretimi rahatlıkla yapılabilmektedir.

Bu güzel ve özel sebzeden neler neler yapmıyoruz ki, sanırız Patlıcan Çorbası tarifimiz çoktan unutulmaz lezzetler arasında yerini aldı. Bugün sizlere Etli Patlıcan Yemeği tarifimizi hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık...

Etli Patlıcan Yemeği Malzemeleri

Etli Patlıcan Yemeği Yapılışı

Etli Patlıcan Yemeği Nasıl Yapılır?

200 gram dana kuşbaşı etini yıkayıp tencereye koyuyoruz. Kendi suyunda kısık ateşte pişiriyoruz. Üzerine yarım çay bardağı sıvı yağ, 1 tane yemeklik doğranmış soğan, tane kırmızı biber ve 1 tane sivri biberi ekleyip birlikte kavuruyoruz. 4 tane zebra şeklinde soyarak tuzlu suda 10 dakika bekletip sıktığımız ve parmak şeklinde doğradığımız patlıcanları da içerisine atıyoruz ve kavuruyoruz. 1 yemek kaşığı salça ilave edip çevirdikten sonra üzerine çıkana kadar su ilave ediyoruz. Yarım çay kaşığı karabiber ve 1 tatlı kaşığı tuz atıp kaynayınca kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz.