ÇORBA TARİFLERİ

Patlıcan Çorbası Tarifi

"Patlıcanın da çorbası mı olurmuş canım" dediğinizi duyar gibiyiz. Bu tarifi denedikten sonra fikriniz değişecek! Köz patlıcan ve süt kokusuyla mis gibi çorba tarifi

  • ios-clock-outline 20 dk
  • 10 kişi bu tarifi tamamladı
Patlıcan Çorbası
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Patlıcan, bilim dünyasında Solanum Melongena olarak bilinir ve gerek Türk gerekse de dünya mutfağının benzersiz tatlarından biridir. 6. Yüzyıldan itibaren Avrupa ülkelerine yayıldığı bilinmektedir. Dünya ülkelerinde en çok tüketilen 6. sebze olmayı başarmıştır. Patlıcan, tropikal bölgelerde yetişen bir sebzedir. Genellikle mor zaman zaman da siyaha çalan rengi ile bilinen patlıcanın seyrekte olsa beyaz olanına da rastlanmaktadır. 

Patlıcanın yaprakları küçük, dar ve ince olur. Yaprak kısmı ve gövdesi yeşil renklidir. Mor renk meyve veren bir bitki olup, genellikle 5 çiçekle açmaktadır. Büyük yaprakları dikenli ve iri yapıda olan bu bitkinin, meyvesini korumak için daha sert yapıda olanları da vardır. Meyvelerinin maksimum uzunluğu 30 santimdir. Ağırlığı ise genellikle 100 ile 400 gr arasında değişkenlik göstermektedir. Yetişme döneminde sebzenin istediği hava koşulları oluşmazsa gereğinden fazla liflenme ya da odunlaşma meydana gelmektedir. Bu nedenden ötürü sebzenin büyümesi dikkatle takip edilmelidir. Bir bitkiden genellikle 30’a yakın meyve alınmaktadır.

Mis gibi Kabak Çorbası tarifimiz olur da şifalı Patlıcan Çorbası tarifimiz olmaz mı hiç. Şimdiden ellerinize sağlık...

Patlıcan Çorbası Malzemeleri

Patlıcan Çorbası Yapılışı

Patlıcan Çorbası Nasıl Yapılır?

1 tane bostan patlıcanının üzerine bıçak yardımıyla delikler açarak ocak üzerinde közlüyoruz ve kabuklarını ayıklıyoruz.

Bir tencerede 2 yemek kaşığı tereyağı ile 2 yemek kaşığı unu biraz kavuruyoruz. Üzerine 2 su bardağı süt, 3 su bardağı su ve ayıkladığımız közlenmiş patlıcanları da ilave ederek çırpıcı yardımıyla karıştırarak pişiriyoruz. Pişirdikten sonra çorbamızı blendırla püre haline getiriyoruz ve çorba kasesine alarak dereotu ile servis yapıyoruz. Afiyet olsun...