DİĞER TARİFLER

Ev Yapımı Yoğurt Tarifi

Marketlerden katkı maddeli yoğurt dönemi sona erdi! Evde mayalanan yoğurt probiyotik kaynağı olmakla birlikte tamamen doğal ve sağlıklı. Özellikle çocuklar için...

  • 10 kişilik
  • ios-clock-outline 30 saat
  • 14 kişi bu tarifi tamamladı
Ev Yapımı Yoğurt
yourm yap
4.7

Tarife Başlamadan Önce

Sofralarımızın baş tacı. 

Sadece içerdiği kalsiyum kaynağı ile değil protein ve yararlı bakteriler ile de vazgeçilmezimiz yoğurt. Özellikle sağma inek sütünden, bulamıyorsak günlük süt ile de evde mayalanan yoğurt probiyotik kaynağı olup, bağırsaklarımız için oldukça faydalı bir besin. Düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir, bağırsak sağlığını korur, yağ yakımını hızlandırıp, tatlı isteğini baskılar. Yoğurdun içerisinde bulunan iyi bakteriler sayesinde hergün bir kase yoğurt tüketildiğinde tansiyon dengelenir.

Sağlıklı beslenmek için öncelikle kan şekerinin dengeli olması gerekir. Kan şekerimiz ne kadar dengeli olursa abur-cubur ve tatlı istekleri de o kadar azalır. Canınız tatlı istediğinde ise ev yapımı yoğurt ile meyveli enfes tatlılar yapabilirsiniz. Hem de tamamen doğal ve sağlıklı. O halde buyrun Ev Yapımı Yoğurt tarifimize. 


Ev Yapımı Yoğurt Malzemeleri

Püf noktası

İçine katacağınız yoğurt ekşi ise kaynattığınız süte 2 tane kesme şeker atarak yoğurdu mayalarsanız yoğurdunuz tatlı olacaktır.

Ev Yapımı Yoğurt Yapılışı

Ev Yapımı Yoğurt Nasıl Yapılır?

  1. 2 kilo sütü bir tencerede kaynatıyoruz ve bu tencereyi ocaktan alıp, tencerenin kapağını kapatmadan önce nevale sonra da küçük bir battaniye (kalın bir örtü, polar vs...) üzerine koyuyoruz. Serçe parmağımızla sütü kontrol ediyoruz ve parmağımız yanmadığında (süt ılındığında) bir kase içerisinde 2 çorba kaşığı yoğurdu süt ile ılıştırıyoruz.
     
  2. Bu işlemden sonra kasedeki yoğurdu sütün içerisine döküyoruz ve karıştırıyoruz. Tencerenin kapağını kapatıp her yerini battaniye ile sarıyoruz. 5-6 saat bu şekilde beklettikten sonra buzdolabına koyuyoruz ve 1 gün de buzdolabında bırakıyoruz. Afiyet olsun...