TATLI TARİFLERİ

Fındıklı Fincan Kadayıf Tarifi

Tepsi kadayıf görünümden sıkıldıysanız, misafirlerinize farklı bir sunum yapabilirsiniz. Hem görüntüsü hem tadı nefis, fındıklı fincan kadayıf tarifini deneyin!

  • ios-clock-outline 50 dk
  • 5 kişi bu tarifi tamamladı
Fındıklı Fincan Kadayıf

Tarife Başlamadan Önce

Selçuklular dönemine kadar uzanan kadayıfın, “Berayı Hassa” adındaki mutfak defterlerinin kayıtlarında sultanın tercihleri arasında yer aldığı nakledilmiştir. Ağırlıklı olarak Balkanlar, Türkiye ve Ortadoğu ülkelerinde tatlı olarak tüketilir. Kadayıf Arapça’da ki kadife sözcüğünün çoğul halidir. Un ve su ile hazırlanıp, özel kalıplardan ince ince şeritler halinde sıcak saca dökülerek yapılan, kurutulmuş hamurdan üretilen şerbetli tatlıya denmektedir.
 
Geçmişten günümüze şanından birşey kaybetmeyen bu özel tatlı, son zamanlarda fincan hali ile karşımıza çıkıyor. O halde çok sevilen Fındıklı Fincan Kadayıf tarifimiz huzurlarınızda. Siz arzunuza göre Fıstıklı Fincan Kadayıf veya Fincan Kadayıf olarakta hazırlayabilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık…

Fındıklı Fincan Kadayıf Malzemeleri

Fındıklı Fincan Kadayıf Yapılışı

Fındıklı Fincan Kadayıf Nasıl Yapılır?

3.5 su bardağı toz şeker ve 3.5 su bardağı suyu karıştırarak kaynamaya bırakıyoruz. Kaynadıktan sonra 2-3 damla limon ekleyerek karıştırıp ocaktan alıyoruz.

Yarım kilo kadayıfı bir tepsiye didikliyoruz. Üzerine eritilmiş 125 gram tereyağı ve 1 çay bardağı sıvı yağ dökerek harmanlıyoruz. Büyük kahve fincanının içerisine dışa doğru taşacak şekilde kadayıf yerleştiriyoruz. İçerisine 2 tatlı kaşığı dövülmüş fındık koyarak kenarlarından üzerini kapatıyoruz. Elimizle üzerine bastırarak ters çevirip cam fırın kabına yerleştiriyoruz. 190 derecelik fırında fındıklı fincan kadayıflar kızarana kadar pişiriyoruz.

Fırından çıkardığımız fındıklı fincan kadayıflar biraz ılıdıktan sonra üzerine soğuk şerbet gezdiriyoruz ve servis yaparken dövülmüş fındık serpiyoruz. Afiyet olsun...