TATLI TARİFLERİ

Fıstıklı Fincan Kadayıf Tarifi

Son zamanların en ünlü lezzetlerinden fincan kadayıf tarifini daha önce vermiştik. Bu sefer sizler için lezzetli mi lezzetli fıstıklı fincan kadayıf hazırladık!

  • ios-clock-outline 50 dk
  • 4 kişi bu tarifi tamamladı
Fıstıklı Fincan Kadayıf

Tarife Başlamadan Önce

18. Yüzyıldan günümüze Türk mutfağının vazgeçilmez tatlılarından biri ve Kadayıf. Selçuklu ve Anadolu Beylikleri zamanında imaretler ve aşhanelerde verilen yemekler listesinde adının bulunduğu, Sultanın tercihleri arasında kadayıfın olduğu bilinmektedir. En çok Balkanlar, Türkiye ve Orta Doğu ülkelerinde tatlı olarak tüketilmektedir. Kadayıf Arapça “kadife” sözcüğünün çoğul halidir.
 
Hem tatlının kendisine hem de hamuruna kadayıf denmektedir. Saray sofralarından Anadolu sofralarına ve şimdi bizim sofralarımıza gelen baş tacı tatlılarımızdan biridir.
 
Son zamanlarda bir Fincan Kadayıf tarifidir almış başını gidiyor. Fıstıkla buluştuğunda da enfes ötesi oluyormuş. Fıstıklı Fincan Kadayıf tarifimiz sizi mutfağa davet ediyor. Şimdiden ellerinize sağlık…

Fıstıklı Fincan Kadayıf Malzemeleri

Fıstıklı Fincan Kadayıf Yapılışı

Fıstıklı Fincan Kadayıf Nasıl Yapılır?

Bir tencerede 3.5 su bardağı toz şeker ve 3.5 su bardağı suyu karıştırarak kaynamaya bırakıyoruz. Kaynadıktan sonra içerisine 2-3 damla limon ekleyerek çok az karıştırıp ocaktan alıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz.   

Yarım kilo kadayıfı bir tepsiye didikliyoruz. Üzerine eritilmiş 125 gram tereyağı ve 1 çay bardağı sıvı yağ dökerek harmanlıyoruz. Büyük kahve fincanının içerisine dışa doğru taşacak şekilde tel kadayıfları yerleştiriyoruz. İçerisine 2 tatlı kaşığı toz antep fıstığı koyarak kenarlarından üzerini kapatıyoruz. Elimizle üzerine bastırarak fincanı ters çevirip cam fırın kabına yerleştiriyoruz. 190 derecelik fırında kadayıflar kızarana kadar pişiriyoruz.

Fırından çıkardığımız kadayıflar biraz ılıdıktan sonra üzerine hazırladığımız soğuk şerbeti gezdiriyoruz ve servis yaparken üzerlerine toz antep fıstığı serpiyoruz. Afiyet olsun...