TATLI TARİFLERİ

Fındıklı Şöbiyet Tarifi

"Şöbiyet dediğin, cevizli ya da fıstıklı olur" dediğinizi duyar gibiyiz! Fındıklı denedikten sonra vazgeçebilirsiniz bizden söylemesi... Çünkü bu enfes bir tarif!

  • ios-clock-outline 1 saat 15 dk
  • 16 kişi bu tarifi tamamladı
Fındıklı Şöbiyet
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Baklavagiller familyasının en değerli üyelerinden Şöbiyet. O incecik yufkalarının arasına konulan kaymak ve üzerine serpilen antep fıstığı ile sade yağdır. Yufkanın ağzı tam kapanmaz adeta Midye Dolma gibi sizi içeri davet eder. Şöbiyeti yemeden önce mutlaka ama mutlaka gözlerinizi kapatıp, koklamanız gerekir. Adettendir :)

Şöbiyet kelimesinin kökeni Arapçanın 'Şaabiyat' sözcüğünden gelir. Sessiz harfleri ele alındığında “ş, b, y, t” “Halka Ait”, “Popüler”, “Tıka Basa Ye”, “Fazlasıyla Doy” anlamlarına gelmektedir. Suriye’de çok tüketilen tatlıdır. Günlük olarak çıkar sabah yapılır akşamı biter tatlılardandır şöbiyet. 

Bugün evlerimizde baklavalık hamurdan, mis gibi Fındıklı Şöbiyet yaptık. Doğru mutfaklara… Şimdiden ellerinize sağlık…

Fındıklı Şöbiyet Malzemeleri

Fındıklı Şöbiyet Yapılışı

Fındıklı Şöbiyet Nasıl Yapılır?

İç harcı:
Bir tencerede 2 su bardağı süt, 4 yemek kaşığı irmik ve 1 tatlı kaşığı şekeri el çırpıcısıyla karıştırarak pişiriyoruz. Muhallebi kıvamına gelince soğumaya bırakıyoruz. Soğuyunca içerisine yarım çay bardağı dövülmüş fındık ilave edip harmanlıyoruz.

Şerbeti:
Bir tencerede 2 su bardağı toz şeker, 3 su bardağı su ve 2-3 damla limon suyunu karıştırıyoruz ve kaynatıyoruz. Kristalleşmeye başlayınca ocaktan alıp soğumaya bırakıyoruz.

Baklavalık yufkadan iki tane üst üste tezgaha seriyoruz ve üzerine fırça yardımı ile 3 yemek kaşığı erittiğimiz tereyağından sürüyoruz.

Yağlanan yufkanın üzerine, 2 yufka daha seriyoruz ve üzerini fırça yardımı ile yağlıyoruz. Bunu 5 kat olacak şekilde 10 yufka için yapıyoruz.  Daha sonra yağlayıp üst üste serdiğimiz yufkaları, bıçak yardımı ile küçük kareler halinde kesiyoruz. Her bir karenin ortasına irmikli iç harcından, 1 tatlı kaşığı koyuyoruz ve üçgen olacak şekilde kapatıp üst üste gelecek şekilde fırın tepsisine diziyoruz. 10 yufka ile 5 kat daha hazırlıyoruz. Daha sonra yağlayıp üst üste serdiğimiz  yufkaları, bıçak yardımı ile küçük kareler halinde kesiyoruz. Her bir karenin ortasına kalan irmikli ve fındıklı iç harcından, 1 tatlı kaşığı koyuyoruz ve üçgen olacak şekilde kapatıyoruz ve üst üste gelecek şekilde fırın tepsisine diziyoruz. Kalan tereyağını da fırça yardımıyla hepsinin üzerine sürüyoruz. 190 derecelik fırında kızarana kadar pişiriyoruz.

Fırından aldığımız tatlıların üzerine soğuk şerbet gezdiriyoruz ve oda ısısında soğuyuncaya kadar dinlendiriyoruz. Servis yaparken üzerine dövülmüş fındık serpiyoruz. Afiyet olsun...