KAHVALTILIK TARİFLER

Fırında Biberli Ekmek Tarifi

Hem bayat ekmeklerinizi değerlendirin hem de kahvaltı sofranızı zenginleştirin. İşte nefis biber kokusu ve ağızda dağılan peyniriyle fırında biberli ekmek tarifi

  • ios-clock-outline 30 dk
  • 11 kişi bu tarifi tamamladı
Fırında Biberli Ekmek

Tarife Başlamadan Önce

Biber, anavatanı Güney Amerika olan patlıcangiller familyasına ait bir sebzedir. Amerika’da tarımı yapılan en eski sebzedir ve Amerika kıtasının keşfinden sonra tüm dünyaya yayıldığı bilinir. Yine Milattan Önce 7500 yıllarında Amerika’nın yerlileri tarafından yabani biber çeşitlerinin tüketildiği, Milattan Önce 5200-3400 yıllarında da biber tarımı yaptıkları bilinmektedir. 

Düzenli olarak tüketilen biber şifa dağıtır; Biberin içeriğinde oldukça fazla bulunan antioksidan sayesinde pek çok kanser türüne yakalanma riskini düşürür. Vücudun direncini artırır, hastalıklara karşı doğal kalkan görevi görür. Romatizmal hastalıkların tedavisinde yardımcı olur. Vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve korur. Damarlardaki pıhtılaşmış kanın çözülmesinde etkilidir. Lifli bir sebze oluşu bağırsak dolaşım ve boşaltımını düzenlemede yardımcıdır.  Eklem iltihaplarını kurutur. Bütün biber çeşitleri iştah açar, mideyi uyarır, sindirimi salgılarını arttırır ve hazmı kolaylaştırır. Soğuk algınlığını iyileştirir.
Acı biber balgam söktürür. Kronik bronşiti hafifletici etkisi mevcuttur. Ayrıca solunum zorluklarının giderilmesinde yardımcı rol üstlenir. Kan dolaşımını hızlandırır. Ani felç geçirme riskini azaltır. Kolesterol ve trigliserid düzeyini düşürür. Vücut ağrılarını dindirir.

100 Gram dolmalık ya da sivri biberde; 22 Gram kalori, 1.2 Gram protein, 4,8 Gram karbonhidrat, 0 Gram kolesterol, 0.2 Gram yağ ve 1.4 Gram lif, 420 IU A vitamini, 0.08 mgr B1 vitamini, 0.08 mgr B2 vitamini, 0.5 mgr B3 vitamini, 0.26 mgr  B6 vitamini, 128 mgr C vitamini, 0.7 mgr E vitamini ve 9.8 mgr folik asit, 22 mgr fosfor, 9 mgr Kalsiyum, 0.7 mgr demir, 13 mgr sodyum ve 213 mgr potasyum bulunur.

Fırında Peynirli Ekmek tarifimize bayılıyoruz elbette, ama bugünkü tarifimizde şifa dağıtıyor; Fırında Biberli Ekmek tarifimiz için buyurun mutfaklara. Şimdiden ellerinize sağlık...

Fırında Biberli Ekmek Malzemeleri

Fırında Biberli Ekmek Yapılışı

Fırında Biberli Ekmek Nasıl Yapılır?

3 yemek kaşığı beyaz peyniri eziyoruz. Üzerine 2 tane yuvarlak doğranmış sivri biberi ekleyip 1 tane yumurta kırıyoruz ve hepsini harmanlıyoruz. 6 dilim ekmeğin üzerine biraz zeytinyağı gezdiriyoruz ve hazırladığımız harcı üzerlerine paylaştırıp yağlı kağıtlı tepsiye diziyoruz. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında üzerleri kızarana kadar pişiriyoruz.